Ten naturalny nawóz silnie odżywi rośliny ozdobne i jadalne. Znajdziesz go w kuchni, robiąc śniadanie

Nie trzeba daleko szukać, ażeby znaleźć świetny nawóz do roślin. W domowych zasobach mamy spory arsenał odżywczych składników do mikstur, które mają rewelacyjne właściwości.

Nareszcie amatorzy ogródków przydomowych i balkonowych mogą w pełni przystąpić do pielęgnacji swoich wyczekanych roślin. Jedną z najważniejszych czynności jest nawożenie, ponieważ zdrowia, silna roślina jest dużo bardziej odporna na choroby, warunki pogodowe, a nawet szkodniki. Z całą pewnością możemy korzystać z gotowych wieloskładnikowych nawozów, jednak wiele osób chce wprowadzić w swoich uprawach pewien ekologiczny minimalizm, dlatego też chętniej sięgają po domowe nawozy. Jednym z bardziej wartościowych jest ten sporządzony z płatków owsianych. 

Co kryje się w płatkach owsianych? Są zdrowe nie tylko dla człowieka

Owsianka na śniadanie jest polecana przez wielu dietetyków. Płatki owsiane mają dużo błonnika,  mikroelementów i witamin. Jak się okazuje, ich zbawienne właściwości mogą docenić również rośliny.

Płatki zawierają fosfor, który przyczynia się do rozwoju silnych korzeni, a także azot, który wzmacnia wzrost części zielonych. Jeśli zdecydujemy się na dodanie płatków do podłoża, to wzbogacimy je o włókna, które odżywią ziemię. Świetnym pomysłem jest również przygotowanie domowego nawozu płynnego z płatków owsianych.

Jak przygotować nawóz z płatków owsianych? To bardzo proste!

W przypadku roślin doniczkowych lepiej zastosować nawóz niż wsypywać płatki do podłoża niezależnie czy chodzi o kwiaty, czy rośliny uprawowe. 

  • mielimy 3 łyżki płatków na pył,
  • zalewamy je 1 litrem wody i odstawiamy na 4 godziny,
  • w międzyczasie napój kilka razy mieszamy,
  • po upływie tego czasu roztwór przelewamy przez gazę lub drobne sito,
  • na koniec rozcieńczamy go z wodą w proporcji 1:1  i podlewamy rośliny,

Nawóz należy zużyć od razu, nie nadaje się do przechowywania. Czynność możemy powtarzać raz w miesiącu.

Zobacz też: Delikatny makijaż na wesele i inne okazje.Te 3 triki warto zapamiętać

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.