Kosztuje 2 zł i pewnie masz ją w kuchni. Wymieszaj z wodą i podlej kwiaty, a będą rosły jak nigdy dotąd

Nawozy są niezbędne do prawidłowego, zdrowego wzrostu roślin. Nie musisz jednak kupować ich w sklepie. Tani i niezawodny jest nawóz z żelatyny. Idealnie sprawdzi się do roślin doniczkowych i nie tylko.

Naturalne nawozy do rośliny

Wszystkie rośliny, niezależnie czy ogrodowe, czy doniczkowe, potrzebują składników odżywczych, dzięki którym lepiej rosną, mają zdrowe liście, pięknie kwitną, a także są bardziej odporne na choroby. W sklepach znajdziemy duży wybór nawozów chemicznych, ale można je zastąpić łatwo nawozem naturalnym, tańszym i bardziej ekologicznym.

Najważniejszym składnikiem nawozu do większości kwiatów jest azot. Wpływa on na wzrost zarówno korzeni, jak i części nadziemnych, ozdobnych. Jednym z produktów zawierającym azot jest żelatyna, którą znajdziesz w każdym sklepie. Nawóz z żelatyny bardzo łatwo zrobić. Zamiast do deseru, spróbuj użyć tego składnika do roślin doniczkowych, a zobaczysz efekty.

Czytaj też: Jak dbać o powojniki, by kwitły jak szalone? Te rady zapewnią ci sukces w ich uprawie

Nawóz z żelatyny do kwiatów

Żelatyna to produkt spożywczy, który wiele osób ma w domu. Używa się go m.in. do robienia dżemów i przeróżnych deserów, a mała torebeczka kosztuje nie więcej niż 3 zł. Żelatynę wystarczy zmieszać z wodą i w ten sposób powstaje nawóz do kwiatów. Tanio i prosto.

nawóz z żelatynynawóz z żelatyny fot. shutterstock

Oczywiście bardzo ważne są proporcje. Jak zrobić nawóz z żelatyny? Do 250 ml ciepłej wody (czyli 1 szklanka) wsyp łyżeczkę żelatyny. Dobrze wymieszaj. Następnie rozcieńcz tak przygotowaną mieszankę połącz z 3 szklankami zimnej wody. Nawóz z żelatyny do kwiatów gotowy.

Czytaj też: Zamiast wyrzucać, zakop pod krzakiem. Róże obsypią się kwiatami i będą odporne na szkodniki

Do jakich kwiatów nawóz z żelatyny?

Ta naturalna odżywka sprawdzi się do wielu roślin, ponieważ większość kwiatów potrzebuje azotu. Można go stosować nie tylko do kwiatów doniczkowych, ale także ogrodowych oraz warzyw liściastych, np. szpinaku. Nawóz z żelatyny w domu stosuj np. do zamiokulkasa, skrzydłokwiata, sansewierii oraz figowca.

Co daje roślinom ten nawóz? Wzmacnia korzenie, sprawia, że liście są mocno zielone i zdrowe, a jeśli dana roślina ma kwiaty, to są one jeszcze piękniejsze, liczne i duże

Czytaj też: Delikatny makijaż na wesele i inne okazje.Te 3 triki warto zapamiętać

Więcej o: