To jedne z najpiękniejszych roślin do domu. Figowce są łatwe w uprawie i bardzo pożyteczne

Obok tych roślin doniczkowych nie da się przejść obojętnie. Figowce zachwycają swoimi zielonymi liśćmi i wprowadzą nutę egzotyki do każdego wnętrza.

Figowiec w domu: piękna roślina doniczkowa dla każdego

Figowce są jednymi z roślin egzotycznych, które pięknie ozdabiają wnętrza swoimi zielonymi, dużymi liśćmi. Często określa się je jako fikusy. W Polsce w warunkach domowych można uprawiać różne gatunki. Mimo że różnią się wyglądem, ich wymagania są bardzo podobne. Fikusy nie tylko są ozdobą, ale mają też świetne właściwości oczyszczające powietrze.

Jak pielęgnować figowce?

Fikusy nie mają dużych wymagań i dobrze przyjmują się w polskich domach. Najlepiej rosną na stanowiskach z rozproszonym światłem. Nie mogą stać w pełnym słońcu, dlatego lepiej unikać stawiania ich np. przy oknie południowym lub zachodnim. Dobrze czują się w temperaturze pokojowej, najlepiej powyżej 18, ale mniej niż 25 stopni. Trzeba chronić je przed temperaturami niższymi niż 15 stopni, bo może im zaszkodzić.

Figowce nie lubią suchego powietrza, preferują wysoką wilgotność. Można o to zadbać m.in. za pomocą nawilżacza powietrza albo zraszając je co jakiś czas odstaną, letnią wodą. Jak często podlewać figowca? Niezbyt często, ale większą ilością wody. Istotne jest to, aby woda nie stała w doniczce. Ważny jest drenaż i otwory na dnie doniczki, dzięki którym nie będzie nadmiaru wody.

Czytaj też: Jak uratować monsterę? Żółte liście i brązowe plamy nie wróżą nic dobrego

Najpiękniejsze figowce do domu

W domu można mieć kilka rodzajów figowców. Różnią się one wielkością, kształtami liści, a nawet ubarwieniem. Jednym z najpopularniejszych jest figowiec benjamiński, określany też potocznie bieniaminkiem. Ma dużo małych liści i może być wysoki. Do wyboru jest wiele odmian, które różnią się kolorami i kształtem liści.

Czytaj teżByła niezwykle popularna w czasie PRL-u. Teraz powraca do łask. Jak dbać o anginkę?

figowcefigowce fot. unsplash.com

Fani roślin wyróżniających się dużymi, masywnymi liściami mogą z kolei zwrócić uwagę na figowca sprężystego. Jego skórzane, eliptyczne liście mogą mieć nawet 30 cm. Ciekawą odmianą figowca jest też fikus pnący. Świetnie pasuje do doniczki, powieszonej pod sufitem lub do wysokich kwietników. 

Sprawdź też: Delikatny makijaż na wesele i inne okazje.Te 3 triki warto zapamiętać

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.