Jak przedłużyć trwałość bzu we flakonie? Dzięki temu trikowi wytrzyma naprawdę długo

Jednym z symboli maja jest bez. Tworzy całe kwiatowe kule, a przy tym obłędnie pachnie, dlatego też chętnie zabieramy go z krzaczka do domu. Niestety nie są to zbyt trwała roślina po zerwaniu. Bukietowi z bzu możemy jednak pomóc w prosty sposób.

Bzem możemy cieszyć się niestety zdecydowanie zbyt krótko. Maj to jedyny miesiąc, kiedy to zakwita, a oprócz cudnych kwiatów jego znakiem rozpoznawczym jest ujmujący zapach, który wykorzystuje się nawet przy produkcji perfum. Wiele osób ochoczo zrywa gałązki bzu, pragnąc nacieszyć się jego zapachem w domu. Niestety bez pewnej wiedzy już po jednym dniu może zupełnie opadać i tracić kwiaty. Warto zastosować trik florystów.

Pamiętaj o ostrym narzędziu. Ważne jest też usunięcie liści

Zacznijmy od tego, że zrywanie gałązek może osłabić krzak, rozwarstwiając jego korę, dlatego też najlepiej jest odcinać je sekatorem lub ostrymi nożyczkami. Cięcie jest proste i precyzyjne. Kolejna kwestia dotyczy pory ścinania, bo to również ma wpływ na trwałość bukietu.

Najlepsza to ranek lub wieczór. Choć soczyście zielone listki bzu są również bardzo dekoracyjne, to najlepiej jest usunąć je przed włożeniem do wazonu, ponieważ zanurzone w wodzie mogą zacząć szybko gnić. Tak jak i w przypadku innych kwiatów ciętych, końcówki najlepiej obciąć ostrym narzędziem pod kątem 45 stopni, co ułatwi pobieranie wody. 

Trik florystów. Przygotuj wrzątek

Flakon powinien być wręcz sterylny, wolny od wszelkich pozostałości po poprzednich kwiatach. Możemy go nawet spryskać płynem antybakteryjnym. Do wazonu wlewamy chłodną miękką wodę, czyli odstaną przez minimum kilka godzin. Wlewamy ją do wysokości 2/3 wazonu, a później sprawdzamy, czy na pewno każda gałązka jest zanurzona. Niezwykle istotne jest codzienne wymienianie wody na świeżą. Doświadczeni floryści polecają zastosowanie jeszcze pewnego triku, mianowicie zanurzenie końcówek bzu we wrzątku przed włożeniem do wazonu, co otworzy kanaliki do pobierania wody. Zastosowanie wszystkich tych rad znacząco przedłuży trwałość pięknego bukietu z bzu.

Źródło: deccoria.pl

Zobacz też: To niewątpliwie największy trend tego sezonu. Pokochały go polskie gwiazd

Więcej o: