Aranżacja balkonu w stylu francuskim zrobi furorę latem. Wyrafinowana prostota ze szczyptą romantyzmu

Balkon to nasza mała oaza, namiastka ogrodu i możliwość stworzenia swojej zielonej enklawy, dlatego też wiele osób skrupulatnie planuje jego aranżację. Wspaniałą inspiracją będzie styl francuski, kojarzący się z Prowansją.

Nawet na najmniejszym balkonie da się stworzyć piękną relaksującą przestrzeń. Niektórzy lubią pewien naturalny artystyczny bałagan, inni poszukują pewnej spójności, a także chcą mieć namiastkę klimatu ukochanego zakątka. Jeśli uwielbiamy Francję, to świetnym pomysłem będzie zaaranżowanie swojego balkonu w stylu francuskim lub prowansalskim. 

Balkon francuski czy w stylu francuskim? To różne pojęcia

Zacznijmy od tego, że balkon francuski jest czymś innym niż sam styl. Chodzi o balkon, który ogranicza się do samych drzwi i balustrady, bez części z możliwością wyjścia. Jest on charakterystyczny dla kamienic we francuskich miastach, choć można je również spotkać we Włoszech. W tym przypadku możliwości dekoracyjne są niewielkie, lecz z całą pewnością można puścić wodze fantazje, jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe mocowane na balustradzie, a także efektowne dekoracje przy oknach.

Styl francuski odwołuje się do specyficznego rodzaju mebli, roślin i ozdób na balkon. Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z Prowansją. Balkon w stylu francuskim to idealną inspiracją dla osób ceniących sobie styl vintage z nutką romantyzmu.

Jak wygląda aranżacja balkonu w stylu francuskim? Kwiaty i dużo bieli, ale nie tylko

Jeśli rezonuje z nami klimat wakacji w Prowansji to na swoim balkonie warto ulokować meble wiklinowe, lub imitujące wiklinę, najbardziej efektownie będzie wyglądać ta bielona i nieco postarzana. Świetnie sprawdzi się też pomalowane na jasne kolory drewno, z delikatnymi przetarciami. Mogą to być wiklinowe krzesła, fotele, jak i delikatne drewniane stoliki z desek.

Typowo prowansalski urok mają metalowe delikatne meble, z fantazyjnymi wygięciami. Kolory materiałów powinny byś jasne i naturalne np. len, juta.

We francuskiej aranżacji balkonu nie może zabraknąć lawendy, hortensji i lobelii. Jeśli chodzi o roślinność, to chodzi tu również o pewną konsekwencję kolorystyczną, ale i zachowanie naturalnego uroku dzikiego ogrodu. Wszelkie białe kwiaty np. smagliczka, biała surfinia, wnoszą spokój i spójność. Dużą rolę odgrywają też klimatyczne dodatki takie jak lampiony i nieduże latarenki, zamiast plastikowych kolorowych skrzyń, warto postawić na te drewniane. Dużo uroku dodają jutowe dywany i różne koszyki.

Zobacz też: To niewątpliwie największy trend tego sezonu. Pokochały go polskie gwiazdy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.