Skrzydłokwiat szybko więdnie, nie kwitnie lub żółknie? Uważaj! Ten kwiat wyjątkowo tego nie lubi

Natalia Jarmul
21.05.2023 15:50
Z odpowiednią troską i uwagą, skrzydłokwiat na pewno będzie zdobił twój dom swoim pięknem i kolorowymi kwiatami. Jednak na jakie aspekty warto przede wszystkim zwrócić uwagę przy pielęgnacji? Podpowiadamy!

Skrzydłokwiat to wyjątkowo popularna roślina doniczkowa, które bardzo często wybieramy do naszych domów. Nie da się ukryć — jego piękne kwiaty oraz ozdobne liście bez problemu ożywią każde, nawet najbardziej ponure wnętrze. Jednak czasem zdarza się, że nieodpowiednio zaopiekowany skrzydłokwiat nie wydaje się być w najlepszej formie. 

Jeżeli zauważysz, że twoja roślina szybko więdnie, nie kwitnie lub żółknie, istnieje szansa, że niektóre czynniki, wyjątkowo jej nie odpowiadają. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą ci zapewnić skrzydłokwiatowi odpowiednią pielęgnację oraz pozwoli ci cieszyć się jego pięknym wyglądem na dłużej. 

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy pielęgnacji skrzydłokwiaty? Podpowiadamy! 

  • Nadmiary wody 

Mimo że skrzydłokwiaty lubią wilgotną glebę, trzeba uważać, aby nie była ona zbyt mokra. Okazuje się, ze nadmiar wody może przyczynić się do gnicia korzeni, czego następstwem może być, więdniecie rośliny. Aby temu zapobiec, upewnij się, że doniczka ma odpowiednią warstwę drenażu na dnie i nie zalewaj skrzydłokwiatu zbyt często. Nie zapomnij także o regularnym sprawdzaniu wilgotności gleby przed podlewaniem.

  • Dostęp do światła 

Warto pamiętać, że skrzydłokwiaty preferują jasne, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Jeżeli zaobserwujesz, że twoja roślina nie kwitnie lub rośnie słabo, możliwe, że nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Umieść go w miejscu z jasnym, rozproszonym światłem lub blisko okna, ale zasłoniętego lekką zasłoną lub żaluzjami.

  • Odpowiednia temperatura 

Skrzydłokwiat jest rośliną tropikalną i lubi ciepłe temperatury. Pamiętaj jednak, ze wyjątkowo ważnym jest unikanie wystawiania wspomnianej rośliny na silne przeciągi lub ekstremalne zmiany temperatur. Utrzymuj temperaturę w pomieszczeniu na poziomie około 20-25?. 

  • Nawożenie

Zarówno brak, jak i nadmiar nawożenia skrzydłokwiatu może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla rośliny. Zadbanie również o ten aspekt jest wyjątkowo ważne dla zdrowego wzrostu rośliny. Używaj nawozu specjalnie przeznaczonego dla tego rodzaju roślin i stosuj go zgodnie z zaleceniami producenta. 

  • Problem z insektami 

Fakt, że skrzydłokwiaty mogą być wyjątkowo podatne na tak szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki, nie jest dla wszystkich oczywiste. Aspekt ten nie może zostać jednak pominięty przy pielęgnacji rośliny. Właśnie dlatego zaleca się regularne sprawdzanie skrzydłokwiatu pod kątem obecności insektów i w razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki owadobójcze.

  • Zbyt mała doniczka 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy doniczka, w której znajduje się twój skrzydłokwiat, jest odpowiedniej wielkości? Okazuje się, że jeżeli roślina rośnie w za ciasnej doniczce, może to ograniczać jej wzrostu i następnie prowadzić do słabego kwitnienia. Jeśli zauważasz, że skrzydłokwiat szybko więdnie lub nie kwitnie, warto rozważyć przesadzenie rośliny do większej doniczki, która zapewni jej więcej miejsca na rozwinięcie się.

Więcej o: