Nolina przetrwa niemal wszystko. Słonia noga to prawdziwe drzewko w domu. Jak o nią dbać?

To idealna roślina doniczkowa dla początkujących, ale urok noliny doceniają również ci bardziej wprawieni. Jest wybitnie łatwa w uprawie pod pewnym warunkiem.

Choć fascynujemy się coraz to bardziej egzotycznymi odmianami roślin doniczkowych, to trzeba pamiętać, że zapewnienie im idealnych warunków w domu jest dosyć trudne i wymaga pewnej wiedzy. Są też rośliny egzotyczne, które już dekady temu zaadaptowały się do polskich warunków i nie wymagają zbyt wiele. Przykładem jest nolina, nazywana również nogą słonia. 

Nolina jest łatwa w obsłudze. Wybaczy zapomnienie

Cechą rozpoznawczą noliny jest gruby pień, przypomina nogę słonia, stąd ten przydomek. Nolina zyskała na popularności jeszcze w okresie PRL-u. Choć wygląda jak miniaturowe drzewo, to tak naprawdę jest sukulentem. I jak na sukulent przystało, jest niesamowicie odporna na różne niedostatki.

To idealna roślina dla zapominalskich, ponieważ w swoim pniu magazynuje składniki odżywcze i wodę, dlatego też nie potrzebuje zbyt częstego podlewania. Podobnie z nawożeniem, potrzebuje go dużo rzadziej i w mniejszych dawkach niż inne rośliny doniczkowe. Ażeby noga słonia cieszyła oko, potrzebuje jednak spełnienia jednego warunku. 

Nie rośnie zbyt szybko, ale trzeba jej zapewnić odpowiednie stanowisko

Nolina jest sukulentem, dlatego też dobrze znosi ciepło i słońce. Jednak źle reaguje na bezpośrednie słońce, jej wąskie liście mogą ulec poparzeniu. Potrzebuje światła rozproszonego, ale dobrze poradzi sobie również w półcieniu. Zupełnie obojętny jej jest stopień wilgotności powietrza. Nolina nie rośnie zbyt szybko, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość lub od razu postawić na duży egzemplarz. Warto pamiętać, że preferuje dosyć ciasne doniczki, koniecznie z odpływem. 

Zobacz też: Lustrzane paznokcie to jeden z gorętszych trendów tego lata! Efektowne i bardzo oryginalne

Więcej o: