Liście tej rośliny wieloletniej urzekają swoimi kolorami i barwami. Funkie sprawdzą się do każdego ogrodu

Ta bylina zachwyca swoimi liśćmi i udekoruje każdy ogród lub działkę. Funkie to rośliny wieloletnie, z których można stworzyć niezwykłe kompozycje. Zobacz jak je pielęgnować.

Funkia: efektowna bylina do ogrodu

Funkia jest bardzo popularna w polskich ogrodach i na działkach. Często określa się ją też nazwą hosta. Pochodzi z terenów Dalekiego Wschodu, m.in. Japonii i Chin. To bylina, której część ozdobna to efektowne, dekoracyjne liście. Mają różnorodne zabarwienie (odcienie zieleni, żółci, koloru niebieskiego, bieli), kształty liści, a ciekawego charakteru liściom nadają także smugi, paski, plamki. 

Funkie mogą mieć różne wysokości, od 30 cm do nawet 100 cm, być bardziej rozłożyste lub mniej. Hosty wytwarzają także kwiaty. Kwitną od czerwca do września. Wyrastają z długiej łodygi i mają kształt dzwonków. Funkie pięknie wyglądają w grupach, a dzięki temu, że są tak różnorodne można z nich stworzyć ciekawe kompozycje. 

Czytaj też: Skrzydłokwiat szybko więdnie, nie kwitnie lub żółknie? Uważaj! Ten kwiat wyjątkowo tego nie lubi

Funkie w ogrodzie: stanowisko, gleba, rozmnażanie

Te efektowne byliny nie są bardzo trudne w uprawie. Przede wszystkim, istotne jest wybranie dla hosty dobrego stanowiska. Powinno być cieniste lub półcieniste, osłonięte od wiatru. Funkie świetnie czują się przy krzewach oraz pod drzewami. To jednak zależy też od koloru liści, te z jaśniejszym zabarwieniem wolą więcej światła, inaczej mogą stracić swoje dekoracyjne ubarwienie.

Najlepiej rosną w żyznej oraz przepuszczalnej glebie, która musi być zawsze lekko wilgotna. Funkie bardzo łatwo rozmnożyć. Robi się to poprzez podział rozrośniętych karp, najlepiej wiosną, ale można też latem. 

Czytaj też: Jak optycznie powiększyć małe wnętrza? TOP 3 proste i tanie sposoby

Jak pielęgnować funkię?

Funkia wymaga dość regularnego podlewania, a szczególnie trzeba o to zadbać podczas susz. Podczas podlewania uważaj na liście i nawadniaj tylko podłoże. Wokół roślin warto położyć warstwę kompostu, który zapewni składniki odżywcze, a także ograniczy przesychanie podłoża. W pielęgnacji funkii trzeba też pamiętać o nawożeniu w kwietniu oraz na początku lipca. Użyj do tego wieloskładnikowych nawozów mineralnych.

Jak dbać o funkię? Warto też pamiętać o usuwaniu przeschniętych liści i pędów kwiatów. Hosty są mrozoodporne, ale jeśli zbliżają się silne mrozy, można ją trochę okryć np. kompostem.

Sprawdź też: Takich sukienek lepiej unikać! Dodają kilogramów i wyglądają niekorzystnie

Więcej o:
Copyright © Agora SA