Zamiast do zupy, wykorzystaj to warzywo do zrobienia oprysku. Zapomnisz o mszycy

Skuteczny oprysk na mszyce zrobiony w domu? To możliwe. Szczególnie dobrze sprawdzą się wywary z dwóch popularnych warzyw: cebuli oraz z czosnku.

Środki do zwalczania mszyc

Mszyca to niezwykle popularny szkodnik, z którym musi walczyć praktycznie każdy ogrodnik, ale także osoby mające rośliny balkonowe. Atakuje zarówno rośliny ozdobne, szczególnie róże, jak i drzewa owocowe.

sposoby na mszycesposoby na mszyce fot. shutterstock.com

Te małe szkodniki wysysają soki z pędów, sprawiając, że roślina zaczyna obumierać. Sposobów na mszyce jest sporo i często podstawowe składniki spożywcze. Skuteczny oprysk na mszyce nie musi być chemicznym preparatem ze sklepu. Na początku warto spróbować zastosować ekologiczne roztwory. Do najskuteczniejszych oprysków potrzebujesz dwa podstawowe warzywa, które prawdopodobnie masz w domu.

Czytaj też: Tych rzeczy lepiej unikać. Projektant radzi. "To największe głupoty w aranżacji wnętrz"

Skuteczny oprysk na mszyce: z cebuli

Wywar z cebuli odstrasza wiele szkodników i działa świetnie na mszyce. Ta metoda znana jest już od wielu lat. Do przygotowania oprysku z cebuli na mszyce wystarczy ok. 80 g cebuli, którą trzeba pokroić na kawałki. Wrzuć je do dużego garnka, najlepiej 10 litrowego. Następnie taką mieszankę należy gotować przez 25 minut. Po wystygnięciu ten oprysk na mszyce można przelać do opryskiwacza. 

Domowe sposoby na mszyce: oprysk z czosnku

Kolejnym warzywem, którego szkodniki nie lubią jest czosnek. Jego intensywny zapach skutecznie je odstrasza. To kolejny tani i prosty sposób na mszyce. Wystarczą 3 główki czosnku. Cząstki siekamy drobno i zalewamy wodą w ilości 5 litrów. Odstawiamy na 20 minut, następnie mieszamy ten roztwór z wodą w proporcji 1:1 i mamy gotowy oprysk na mszyce z czosnku. Taką mieszanką można rośliny zarówno podlewać, jak i opryskiwać. 

Czytaj też: Liście tej rośliny wieloletniej urzekają swoimi kolorami i barwami. Funkie sprawdzą się do każdego ogrodu

oprysk na mszyceoprysk na mszyce fot. shutterstock.com

Kiedy stosować oprysk na mszyce?

Najlepszy czas na opryskiwanie roślin zaatakowanych przez mszyce to popołudnie lub wieczór. W ten sposób nie poparzymy liści roślin. Ponadto mocne słońce może zmniejszyć skuteczność oprysku. Naturalne opryski na mszyce należy stosować częściej niż chemiczne preparaty. Najlepiej robić to co kilka dni i powtarzać kilkukrotnie. W ten sposób oprysk na mszyce będzie skuteczniejszy. 

Czytaj też: Sukienki gorsetowe na wesele to HIT tego lata. Topowe modele z Reserved, C&A i Asos

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.