Od lat 80. jest w Polsce nazywana "królową balkonów". Zachwyca licznymi i kolorowymi kwiatami

Angelika Sobańska
23.05.2023 14:50
Kwiaty są najlepszymi ozdobami balkonów i tarasów. Jaka roślina jest określana jako królowa balkonów? To pelargonia bluszczolistna, która już ponad 50 lat w Polsce urzeka swoimi kolorami.

Pelargonia bluszczolistna: królowa balkonów

Pelargonia bluszczolistna to jeden z najbardziej popularnych kwiatów balkonowych. W Polsce pojawił się w latach 80. XX. Wtedy w czasie PRL-u zaczęto ją sprowadzać z państw Zachodu, m.in. z Niemiec i Francji. Bardzo szybko pojawiła się na wielu balkonach i do dziś jest uwielbiana przez wiele osób. Nazywa się ją nawet "królową balkonów". Nic dziwnego, pelargonia bluszczolistna jest bardzo efektowna, a przy tym niezwykle łatwa w uprawie.

Nadaje się praktycznie na każdy balkon, na który dochodzi słońce chociaż przez kilka godzin dziennie. Ozdabia balkon swoimi barwnymi kwiatami bardzo długo, bo od maja aż do pierwszych przymrozków. To roślina z pędami zwisającymi lub płożącymi, więc nadaje się do skrzynek na balustradzie, a także donic zwisających z sufitów lub wiszących na ścianie.

Czytaj też: Zamiast do zupy, wykorzystaj to warzywo do zrobienia oprysku. Zapomnisz o mszycy

Jak dbać o pelargonię bluszczolistną?

Jeśli szukasz łatwej w uprawie rośliny na balkon to pelargonia bluszczolistna może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pięknie kwitnie i nie sprawia problemów. Bardzo dobrze znoszą suszę i upały. To idealne rośliny na najbardziej słoneczne balkony: południowe, zachodnie, ewentualnie południowo-wschodnie. Mimo że jest odporna na suszę, w upalne dni najlepiej podlewać ją raz dziennie. 

Kiedy wystawić na balkon pelargonię bluszczolistną? Niestety jest ona nieodporna na mróz, dlatego najlepszy termin to druga połowa maja. Pelargonie bluszczolistne najpiękniej kwtiną gdy są nawożone. Najwygodniej używać do tego płynnego nawozu przeznaczonego właśnie do pelargonii. Najlepiej robić to co 10 dni. 

Czytaj też: Jak osłonić balkon przed słońcem? Oto 3 skuteczne i tanie rozwiązania

Odmiany pelargonii bluszczolistnej

Pelargonia bluszczolistna ma niezwykle wiele odmian, które zachwycają swoimi kolorami. Jedną z popularnych jest pelargonia bluszczolistna fioletowa Fuchsia F1. Na balkonach pięknie wyglądają też pelargonie z kwiatami w różowych odcieniach, np. jasnoróżowa odmiana Sugar Baby lub z ciemniejszymi Crocodile.

Można też postawić na klasykę i zdecydować się na czerwień. Popularna pelargonia zwisająca w tym odcieniu to odmiana Ville de Paris. Niektóre odmiany są także dwubarwne. Wyglądają bardzo efektownie. Przykładem jest pelargonia bluszczolistna Mexica Ruby, która ma czerwono-białe kwiaty. 

Sprawdź też: Lato na dłoniach? Ten manicure przyciągnie spojrzenia. 3 kolory, które zawładnęły trendami

Więcej o: