Balkon w stylu greckim to namiastka śródziemnomorskich wakacji w domu. Jak go urządzić?

Aleksandra Biszczad
24.05.2023 15:20
Coraz więcej osób do planowania balkonu podchodzi tak, jak i aranżacji wnętrz. Pewną harmonię wprowadzi zastosowanie konkretnego stylu. Warto wprowadzić ten, który kojarzy nam się z wakacyjnym wypoczynkiem.

Balkon to miejsce, w którym możemy zrelaksować się i urządzić małą oazę, z ulubioną roślinnością i wygodnymi meblami. Jeśli chcemy, ażeby jego aranżacja była spójna i nieco odmienna od tradycyjnych polskich widoków, to warto oprzeć się na konkretnym stylu, np. związanego z danym zakątkiem. Zjawiskowo będzie wyglądał balkon w stylu greckim.

Balkon podyktowany stylem. Pamiątka po wakacjach

Podróże to nie tylko odpoczynek i doświadczanie, ale również inspiracje wnętrzarskie. Tyczy się to również balkonów. Możemy stworzyć na nich namiastkę wakacyjnego klimatu z ulubionego zakątka. Ostatnio furorę robi styl francuski, a także african lodge. Dużym uznaniem cieszy się też balkon w stylu greckim, którego estetyka działa wręcz kojąco na psychikę.

Styl grecki to przede wszystkim charakterystyczna i bardzo ograniczona gama kolorystyczna. Któż nie kojarzy słynnych białych kamieniczek z niebieskimi dachami? Styl grecki opiera się na bieli, odcieniach niebieskich i naturalnych materiałach. To bardzo ważne, bo właśnie w tym tkwi kojący urok stylu greckiego.

Hellada przed domem. Styl grecki jest urokliwie kojący

Urok greckich nadmorskich uliczek możemy z powodzeniem przenieść na balkon. Znakomicie sprawdzą się metalowe meble typu krzesła i stolik w bardzo oszczędnej formie, najlepiej w białym lub niebieskim kolorze. Wszelkie wiklinowe meble i dodatki warto odmalować na biało, a także dodać do nich poduszki i kocyki w odcieniach niebieskości. Idealnym motywem są marynarskie pasy.

Mile widziane są także motywy z niebieską grecką mozaiką. Pięknym dodatkiem będą białe drewniane lampiony. Jeśli możemy sobie pozwolić na transparentne zasłony nad kompletem wypoczynkowym, to idealnie oddadzą one nadmorskim klimat. Perfekcyjnie sprawdzi się biało-niebieski dywan.

Ważne jest też oświetlenie, sznur małych lampek doda wakacyjnego klimatu Hellady. Jeśli chodzi o roślinność, to warto zachować balans i z nią nie pozasadzać. Choć trzeba przyznać, że bujne czerwone i różowe kwiaty doniczkowe zwisające z donic na balkonach to klasyczny grecki element, dlatego też jak najbardziej możemy postawić na pelargonie lub białe smagliczki.

Coraz więcej osób decyduje się na drzewka oliwne, które świetnie radzą sobie na balkonie latem. Warto postawić na białe lub niebieskie donice, ewentualnie gliniane. Jeśli chcemy gruntownej zmiany, to świetnym pomysłem jest terakota w misterny biało-niebieski wzór.

Zobacz też: Szpilki na wesela są już passe! Teraz to te buty królują. Wygodne, lekkie i modne

Więcej o: