Stefanotis - piękne pnącze w doniczce. Obłędnie pachnie, ale bywa kapryśny

Kwitnących kwiatów doniczkowych nie mamy zbyt wiele do wyboru. Największą popularnością cieszą się storczyki, ale warto zwrócić uwagę na stefanotisa, iście królewskie pnącze w doniczce. Wspaniale pachnie, ale jego uprawa nie jest łatwa.

Zjawiskowe kwiaty to jedno, ale jeśli wydzielają zapach, to mamy podwójną radość. A takich unikatowych przypadków jest niestety mało. Wyjątkowo intensywny zapach wydzielają drzewka cytrusowe np. kalamondyna, hoya, a także jaśmin doniczkowy. Jednak prawdziwym królem zapachu wśród kwitnących roślin doniczkowych jest stefanotis. Jak o niego dbać?

Bardzo kapryśny król. Kwiaty stefanotisa pięknie pachną

Stefanotis to pnącze doniczkowe, które uwielbia wszelkie stelaże, a szczególnie te o okrągłym kształcie. Z tego względu nazywa się go pachnącym wiankiem. Z racji dekoracyjnego wyglądu często wybiera się go na prezent, ale nie tylko dlatego. Według ludowych przekazów symbolizuje on stałość i miłość, dlatego też bywa traktowany jako element bukietów ślubnych. Drobne białe kwiaty, które pojawiają się od marca do października, wspaniale pachną i roztaczają zapach po całym pokoju.

Niestety wyjątkowy urok w tym przypadku idzie w parze z kapryśnym charakterem. Jednak kto zrozumie język potrzeb stefanotisa, ten będzie miał wyjątkową satysfakcję z jego obfitego kwitnienia. Możemy go przesadzać wyłącznie na wiosnę, do niewiele większej doniczki. Należy go regularnie nawozić nawozem do roślin kwitnących. Jest pnączem, dlatego konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej podpory, np. w kształcie łuku.

Czego potrzebuje stefanotis? Jest nieco nietykalny

Stefanotis potrzebuje bardzo jasnego stanowiska, jednak z daleka od intensywnych promieni słonecznych. Co więcej, nie znosi zmian i przenoszenia, dlatego miejsce należy wybrać z rozmysłem, z daleka od parapetu, ale i przeciągów. Wystarczy niewielkie przesunięcie, a stefanotis może zrzucić liście w odwecie.

W sezonie wegetacyjnym potrzebuje stosunkowego wysokiej temperatur od 22 do 28°C. Natomiast zimą musimy mu zapewnić jej znaczący spadek, do około 15 stopni. Bez odczuwanej zmiany temperatur między sezonami nie będzie kwitł na wiosnę. Wymaga bardzo umiarkowanego podlewanie, nie znosi zalania, ani suszy, ale gleba powinna być stale wilgotna.

Zobacz też; TOP 3 marynarki, które pasują do wszystkiego. Proste i nonszalanckie, nie tylko dla minimalistek

Więcej o:
Copyright © Agora SA