Czym zwalczyć ślimaki na działce? Rozsyp ten produkt wokół roślin, a będą omijać je szerokim łukiem

Na twojej działce są ślady działalności ślimaków? Ich widok nigdy nie jest przyjemny dla ogrodników. Czym zwalczyć ślimaki? Zobacz proste i humanitarne sposoby.

Ślimaki na działce: jak się ich pozbyć?

Ślimaki potrafią narobić wiele szkód na działce i w ogrodzie. Bardzo lubią liście niektórych warzyw, ale chętnie obgryzają także rośliny ozdobne, np. funkie, ostróżki, aksamitki. Niestety są one dość żarłoczne, a w ogrodzie może być ich naprawdę dużo, dlatego lepiej pozbyć się ich jak najszybciej, aby zminimalizować szkody. Ich obecność można poznać po sporej wielkości dziurach w liściach. Ponadto uszkadzają także warzywa korzeniowe, np. marchewkę.

Ślimaki są najbardziej aktywne w deszczowe, wilgotne dni, rano i wieczorem. Najwięcej szkód wyrządzają ślimaki nagie, czyli bez skorupy. Czym zwalczyć ślimaki na działce? Jeśli nie ma ich dużo, warto sięgnąć najpierw po humanitarne metody, które ich nie zabiją, ale przegonią. W skrajnych przypadkach można zastosować chemię.

Czytaj też: Jak pozbyć się komarów z tarasu lub balkonu? Oto kilka skutecznych naturalnych sposobów

jak zwalczyc slimaki na dzialcejak zwalczyc slimaki na dzialce fot. shutterstock.com

Jak zwalczyć ślimaki na działce? Produkty, których nie lubią masz w kuchni

Czasem, żeby pozbyć się szkodnika z naszego ogrodu, wystarczy go odstraszyć. W przypadku ślimaków jest to dość proste. Jeśli chcesz pozbyć się ich z ogrodu wystarczy zastosować fusy kawy. Rozłóż je wokół roślin, które są szczególnie narażone na atak ślimaków. Nieprzyjemny dla nich zapach sprawi, że będą omijać to miejsce szerokim łukiem. Podobnie zadziała cynamon, za którym także nie przepadają. Wystarczy rozsypać go wokół roślin. 

czym zwalczyc slimakiczym zwalczyc slimaki fot. unsplash.com

Co na ślimaki? Odstrasz ich roślinami, których nie lubią

Jednym ze sposobów na zwalczenie ślimaków na działce jest posadzenie roślin, za którymi nie przepadają. Można je posadzić je na rabacie z innymi kwiatami lub w pobliżu warzyw korzeniowych. Rośliny odstraszające ślimaki to np. mydlnica lekarska, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek, krwawnik, bylica piołun. 

rośliny odstraszające ślimakirośliny odstraszające ślimaki fot. unsplash.com

Można też zdecydować się na nowe odmiany roślin, których ślimaki nie ruszą, np. aksamitki pozbawione zapachu, a także specjalne odmiany hosty z grubymi liściami, np.  Hosta tardiflora "Halcyon".

Czytaj też: Ogród bez stresu! Oto 3 niewymagające rośliny doniczkowe, które nie potrzebują częstej pielęgnacji

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie? 

Ślimaki lubią chować się pod gałęziami, w chwastach, w ciemnych i wilgotnych zakamarkach. Jeśli masz ślimaki na działce to być może stwarzasz im warunki, które lubią. Z tego powodu warto zachować porządek na działce i nie stwarzać im kryjówek, czyli regularnie pozbywać się chwastów, przekwitłych części roślin, kosić trawę. Co jakiś czas przewietrzaj też glebę, grabiąc ją. W ogródku możesz też zastosować przeszkody w postaci ziemi wymieszanej np. z trocinami lub żwirem. 

Sprawdź też: Paznokcie mleczne z brokatem to lekka i kobieca stylizacja na lato! Wykonasz ją samodzielnie w domu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.