Ta piwonia nie jest bardzo popularna, a wygląda ślicznie i jest odporna. Wyróżnia się "koperkowymi" liśćmi

Piwonie to jedne z najpiękniejszych kwitnących bylin ogrodowych. Mają wiele gatunków, a jedną z nich jest piwonia koperkowa. Jest mniej popularna niż krzewiasta, a bardzo urodziwa. Jak ją uprawiać w ogrodzie?

Piwonia koperkowa: piękna roślina ogrodowa

Piwonie to bardzo efektowne kwiaty pochodzące z Dalekiego Wschodu. Pod tą nazwą kryje się wiele gatunków. W Polsce bardzo popularna jest piwonia krzewiasta, wyróżniają się dużymi kwiatami z gęstymi, licznymi płatkami. Równie ciekawa i urodziwa jest trochę mniej znana piwonia delikatna (Paeonia tenuifolia), którą określa się też jako koperkową.

Potoczna nazwa nawiązuje do jej charakterystycznych liści przypominających właśnie koperek. Jej kwiaty są drobniejsze niż piwonii krzewiastej. Mają średnicę około 5 cm, kolor zwykle czerwony lub różowy i żółty środek. Może urosnąć do 60 cm. Kwitnie wcześniej niż piwonia krzewiasta, czasem już w kwietniu lub w maju. 

Czytaj też: Ta roślina nazywana jest "śpioszkiem". Jej kwiaty można zobaczyć tylko przez kilka godzin w ciągu dnia

Uprawa piwonii koperkowej

Piwonia koperkowa może pięknie ozdobić każdy ogród lub działkę. Tak samo jak większość gatunków piwonii, jest ona byliną. Jej uprawa nie jest skomplikowana. Co bardzo istotne, jest ona odporna na mróz, a także rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Na początku istotne jest znalezienie dla niej odpowiedniego stanowiska. 

Piwonia najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i półcienistych, ale nie powinna być narażona na bezpośrednie słońce ani na silny wiatr. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje ziemi żyznej, lekko kwaśnej. Piwonię koperkową trzeba nawozić 1 raz w roku wiosną, najlepiej kompostem lub nawozem do roślin kwitnących. 

Jak podlewać piwonię koperkową?

Piwonia delikatna nie lubi zbyt wilgotnego podłoża. Trzeba ją podlewać umiarkowanie, raz na kilka dni, i uważać, aby woda nie zalegała w podłożu, bo może to zniszczyć jej system korzeniowy. Z drugiej jednak strony w czasie suszy trzeba ją podlewać obficiej. W upalne dni dostarczaj jej wody nawet codziennie. 

Czytaj też: Czym zwalczyć ślimaki na działce? Rozsyp ten produkt wokół roślin, a będą omijać je szerokim łukiem

Sadzenie i rozmnażanie piwonii delikatnej

Przed sadzeniem piwonii koperkowej dobrze przemyślmy, które miejsce będzie dla niej odpowiednie, bo ta roślina niezbyt dobrze znosi przesadzanie. Najlepszy czas na sadzenie sadzonek piwonii koperkowej to marzec, a także sierpień lub wrzesień. W ogrodzie będą wyglądać pięknie pojedynczo, ale można też posadzić kilka obok siebie, w odstępach przynajmniej półmetrowych. Tak samo jak wiele innych bylin, piwonię koperkową można rozmnażać przez podział karpy. Najlepsze będą do tego rośliny 5-letnie. 

Sprawdź też: 6 kolorów, które pięknie wyglądają na stopach. Kobiecy pedicure na wiosnę i lato

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.