Balkon w tym stylu przeniesie cię w najpiękniejszą krainę Francji. Czym cechuje się styl prowansalski?

Jak zaaranżować balkon, aby było w nim pięknie, przytulnie i romantycznie? Możesz zainspirować się najpiękniejszą krainą Francji, czyli Prowansją. Balkon w stylu prowansalskim to połączenie swojskiej rustykalności z francuskim romantyzmem.

Balkon w stylu prowansalskim

Prowansja to piękna kraina historyczna Francji, która kojarzy się przede wszystkim z obszernymi polami lawendy, uprawami oliwnymi, ale także rustykalną architekturą. Krajobrazy tych obszarów były inspiracją wielu malarzy. Elementy stylu prowansalskiego można w dość prosty sposób wprowadzić na nasze balkony i tarasy. To połączenie rustykalnego, wiejskiego stylu z elegancją i romantyzmem. 

Czytaj też: Ukłon w stronę natury i mebli vintage. Jaki jest modny salon 2023?

balkon w stylu prowansalskimbalkon w stylu prowansalskim fot. shutterstock.com

Styl prowansalski na balkonie: naturalne materiały

Styl prowansalski kojarzy się z naturą i dlatego mocno do niej nawiązuje. Na balkonie w tym stylu można zdecydować się na meble z drewna, najlepiej pomalowane na biało lub lekko postarzane. Do tej stylistyki dobrze pasują także fotele rattanowe. 

Na balkonie w stylu prowansalskim często można zobaczyć też romantyczne, stylizowane na retro, żeliwne stoliki oraz krzesła z bardzo dekoracyjnymi detalami. To nawiązanie do stylu barokowego, który dominował w Wersalu. Na balkonie warto też zadbać o naturalne materiały na podłodze. Strzałem w dziesiątkę będą drewniane panele, ale można też postawić na kamienną posadzkę.

Czytaj też: Balkon w stylu greckim to namiastka śródziemnomorskich wakacji w domu. Jak go urządzić?

balkon w stylu prowansalskimbalkon w stylu prowansalskim fot. unsplash.com

Balkon w stylu prowansalskim: nie może zabraknąć kwiatów i romantycznych dodatków

Jak Prowansja to oczywiście lawenda. Czasem tylko ten jeden dodatek może nas przenieść myślami w te piękne rejony Francji. Na balkonie o stylu prowansalskim warto mieć tę roślinę i postawić np. na stoliku lub parapecie. Jako kwiat pochodzi ze śródziemnomorskich terenów, bardzo dobrze będzie się czuła na słonecznym balkonie.

balkon w stylu prowansalskimbalkon w stylu prowansalskim fot. shutterstock.com

Można zdecydować się też na sztuczną lawendę lub inne dodatki z tym motywem. Sprawdzą się np. ręcznie robione dekoracje metodą decoupage. Oczywiście inne kwiaty także świetnie ozdobią balkon w stylu prowansalskim. Jak jeszcze można ozdobić tę przestrzeń? Idealne będą białe latarenki, świece, a także jasne, dekoracyjne poduszki w kwiaty. 

Sprawdź też: 6 kolorów, które pięknie wyglądają na stopach. Kobiecy pedicure na wiosnę i lato

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.