Petunie na balkonie. Przepiękne i proste w uprawie kwiaty, choć pod jednym warunkiem

Petunie to balkonowy klasyk, który wprost króluje latem. Zjawiskowe kwiaty tworzą barwne kobierce, a przy tym nie jest to roślina wybitnie trudna w uprawie. Trzeba spełnić jednak jeden warunek.

Pomysłów na aranżacje balkonu istnieje naprawdę mnóstwo, możemy zainspirować się stylem hiszpańskim, francuskim czy też african lodge. Gdybyśmy chcieli poszukać znaków rozpoznawczych polskich balkonów to jednym z najważniejszych byłyby zjawiskowe kwiaty - petunie. Ażeby cieszyć się ich widokiem, należy spełnić pewien warunek. 

Roślina, która kocha słońce i wodę. Odwdzięczy się naręczem kwiatów

Petunie zadziwiają wręcz swoją bujnością. Mają dosyć spore kwiaty, dlatego efekt robi duże wrażenie. Wprawieni hodowcy potrafią sprawić, że petunie są tak intensywnie obsypane kwiatami, że wręcz nie widać ich liści. Są to idealne rośliny balkonowe, ponieważ kochają słońce i ciepło, ale tolerują też lekki cień. Ich gałązki mogą osiągnąć nawet do metra długości, dlatego też pięknie wyglądają na balustradach czy w wiszących doniczkach.

Nie mają dużych wymagań glebowych, jednak ziemię uniwersalną warto rozluźnić piaskiem i hydrożelem. Petunie potrzebują intensywnego podlewania, a w czasie upałów nawet dwa razy dziennie. Jak każda rośline kwitnące wymagają dużej dawki nawozu. Oprócz tego ważna jest też pewna czynność pielęgnacyjna.

Petunia wymaga usuwanie przekwitłych kwiatostanów. To warunek konieczny

Petunia wymaga systematycznego obrywania przekwitłych kwiatów, to warunek konieczny. Gdy dojdzie do wytworzenia nasion, zacznie przechodzić w stan spoczynku i przestanie wytwarzać kolejne pączki kwiatowe.

W czasie wzrostu warto uszczykiwać pędy, ażeby ładnie się rozkrzewiała. Niestety petunia jest smakołykiem dla mszyc, dlatego wraz z usuwaniem przekwitłych kwiatostanów warto przyjrzeć się liściom od dołu. Mamy do wyboru całe mnóstwo kolorów petunii, pięknie wyglądają na balkonie również kompozycje złożone z kilku odcieni. 

Zobacz też: Najmodniejsze fryzury na 2023. Jaki kolor i długość króluje wśród it-girls?

Więcej o: