Olej rydzowy to naturalny i skuteczny sposób na kleszcze w ogrodzie. Jak go stosować?

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w ogrodach i na działkach. Jak się przed nimi bronić? Ciekawą metodą jest olej rydzowy na kleszcze. To skuteczny i naturalny sposób. Zobacz, jak stosować preparaty z tym składnikiem.

Kleszcze: jak pozbyć się ich z ogrodu?

Kleszcze są małe, ale bardzo niebezpieczne, więc trzeba się przed nimi bronić. Jak wiadomo, nie przebywają tylko w lasach, ale lubią nawet małe ogródki działkowe i przydomowe. Chętnie chowają się w wysokich trawach i krzewach. Oprócz chronienia się za pomocą preparatów na skórę warto stosować sposoby na kleszcze, które ograniczą ich obecność tam, gdzie często przebywamy. Metod jest całkiem sporo.

olej rydzowy na kleszczeolej rydzowy na kleszcze fot. shutterstock.com

Kleszcze nie lubią niektórych roślin, które działają na nie odstraszająco, np. rozmarynu, mięty, lawendy. Można też stosować wyciągi i opryski z roślin. Jednak dość popularną metodą staje się olej rydzowy na kleszcze. To naturalny i ekologiczny sposób, który skutecznie eliminuje te małe pajęczaki z ogrodu.

Czytaj też: Ta piwonia nie jest bardzo popularna, a wygląda ślicznie i jest odporna. Wyróżnia się "koperkowymi" liśćmi

Olej rydzowy na kleszcze: co to jest?

Olej rydzowy jest produkowany z lnianki, rośliny oleistej. Był kiedyś bardzo popularny, później o nim zapomniano. Ma wiele dobroczynnych właściwości dla ludzi i jest dobrą alternatywą do innych olejów jadalnych, np. rzepakowego Do walki z kleszczami można kupić gotowe preparaty z olejem rydzowym, zawierające w składzie ponad 90% tego właśnie składnika.

olej rydzowy na kleszczeolej rydzowy na kleszcze fot. unsplash.com

Jak działa olej rydzowy na kleszcze? Nie jest dla nich trucizną, ale ponieważ jest lepki, unieruchomia je, pajęczaki nie mogą się ruszyć i w ten sposób kleszcze giną w ciągu 1 - 2 dni. To naturalny sposób, nieszkodliwy dla ludzi i dużych zwierząt. Trzeba jednak uważać na pszczoły i najlepiej nie stosować oprysku w czasie ich aktywności. 

Czytaj też: Balkon w tym stylu przeniesie cię w najpiękniejszą krainę Francji. Czym cechuje się styl prowansalski?

Jak stosować olej rydzowy, aby zwalczyć kleszcze?

Gotowy preparat z olejem rydzowym rozpuszczamy w wodzie według zaleceń na opakowaniu. Do oprysku stosujemy mały opryskiwacz ręczny lub duży ciśnieniowy.

oprysk na kleszczeoprysk na kleszcze fot. shutterstock.com

Opryskujemy wysokie trawy, a także drzewa i krzewy. Na ich powierzchni tworzy się lepka warstwa, która oblepia ciała kleszczy i sprawia, że nie mogą się ruszyć i umierają. Olej rydzowy na kleszcze najlepiej stosować wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy pszczoły nie są aktywne, aby im nie zaszkodzić. Opryskiwanie powtarzaj raz w tygodniu, od wiosny do października. 

Sprawdź też: Najmodniejsze fryzury na 2023. Jaki kolor i długość króluje wśród it-girls?

Więcej o:
Copyright © Agora SA