Spryskaj tym pomidory, a unikniesz zarazy. Prosty i naturalny oprysk z kuchennych składników

Nie da się uprawiać pomidorów bez oprysków, ale można zastosować te naturalne, do których wykonania potrzebujesz kilku produktów z kuchni. Oprysk z drożdży jest ceniony przez ogrodników i bardzo skuteczny.

Oprysk z drożdży na pomidory: świetny sposób na zarazę

Uprawa pomidorów w gruncie w ostatnim czasie nie jest zbyt prosta. Latem coraz częściej mamy do czynienia z dużymi ulewami, które sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych pomidorów. Niestety, uprawa bez oprysków jest już praktycznie niemożliwa. Na szczęście nie trzeba sięgać koniecznie po chemiczne preparaty.

uprawa pomidorówuprawa pomidorów fot. unsplash.com

Bardzo skuteczny i ceniony od wielu lat jest oprysk z drożdży na pomidory. Pomaga w walce z zarazą ziemniaczaną, a także innymi chorobami oraz chroni przed szkodnikami. Oprysk z drożdży stosuje się przed pojawieniem się oznak choroby. Ma on działanie profilaktyczne, wzmacnia roślinę i zabezpiecza. Nadaje się do wszystkich odmian pomidorów, także koktajlowych. 

Czytaj też: Ta piwonia nie jest bardzo popularna, a wygląda ślicznie i jest odporna. Wyróżnia się "koperkowymi" liśćmi

Jak zrobić oprysk z drożdży do pomidorów?

Oprysk z wykorzystaniem drożdży ma wiele zalet. Jego wykonanie jest proste, tanie, a w dodatku nie stosujemy szkodliwej chemii. Do sporządzenia tego naturalnego oprysku potrzebujemy drożdży piekarskich (100g); 2 szklanki mleka, najlepiej 3,2%; a także 10 litrów wody. Wystarczy rozpuścić drożdże w mleku, a następnie połączyć z wodą. Oprysk z drożdży na pomidory jest gotowy i można nim opryskiwać rośliny.

oprysk z drożdzy na pomidoryoprysk z drożdzy na pomidory fot. unsplash.com

Można też zrobić oprysk z drożdży sfermentowanych. Jego przyrządzenie jest czasochłonne i pracochłonne, ale jest bardziej skuteczny niż wyżej wspomniany oprysk. Zamiast mleka, potrzebujemy do niego cukru. 100 g drożdży łączymy z cukrem (1 szklanka) i odstawiamy na 2 godziny. Następnie zalewamy 10 litrami ciepłej wody. Po tygodniu mieszanka jest sfermentowana. Teraz ten roztwór trzeba rozcieńczyć wodą: 10 litrów wody + 1 szklanka roztworu z drożdżami.  

Czytaj też: Prosty trik z TikToka na porysowane meble robi furorę w sieci. Wystarczy użyć tego składnika

Kiedy i jak stosować oprysk na pomidory z drożdży piekarskich?

Ten naturalny oprysk osadza się na liściach pomidorów. Drożdże chronią rośliny przed mikroorganizmami. Dodatkowo stymulują ich wzrost, dzięki temu, że są bogate w witaminy i związki chemiczne. Warto stosować oprysk w połączeniu z nawozem z drożdży, którym można podlewać sadzonki.

oprysk na pomidoryoprysk na pomidory fot. unsplash.com

Oprysk najlepiej stosować co tydzień, a także tuż po deszczu. Jak stosować oprysk z drożdży na pomidory? Opryskuj rośliny dokładnie na całej ich wysokości, a liście z obydwu stron. 

Sprawdź też: Najmodniejsze fryzury na 2023. Jaki kolor i długość króluje wśród it-girls?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.