Najwęższy dom na świecie znajduje się w Polsce! Ludzie myśleli, że to klatka schodowa

Ograniczona przestrzeń, niezwykła historia i niecodzienna architektura. Oto najwęższym dom na świecie. Co ciekawsze, ten unikatowy budynek znajduje się on w Polsce! Dom Kereta na warszawskiej Woli to światowej klasy arcydzieło.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wyglądają najbardziej unikatowe domy na świecie? Okazuje się, że jeden z nich, a dokładniej ten najwęższy znajduje się w Polsce! Ta nietypowa konstrukcja nie tylko istnieje, ale również może być zamieszkana. 

Dom Kereta, znany również jako Ermitaż – Dom Kereta, jest instalacją artystyczną zaprojektowaną przez polskiego architekta Jakuba Szczęsnego z grupy projektowej Centrala. To najwęższe mieszkanie na świecie zlokalizowane jest w warszawskiej Woli, na skrzyżowaniu ulic Chłodnej i Żelaznej. Co jeszcze o nim wiadomo i jak dokładnie wygląda? 

Sprawdź też: Ta piwonia nie jest bardzo popularna, a wygląda ślicznie i jest odporna. Wyróżnia się "koperkowymi" liśćmi

Jak wygląda najwęższy dom na świecie? Jego szerokość cię zaskoczy... 

Jak wspomniane zostało już wcześniej. Dom Kereta jest niezwykle wąski. Jego szerokość wynosi zaledwie 152 cm w najszerszym miejscu. Zaprojektowany na planie trójkąta prostokątnego, dom ma trzy poziomy mieszkalne i przeszklony dach. Co ciekawsze, cała elewacja budynku wykonana jest z poliwęglanu i wzmacniającej stalowej siatki na frontowej ścianie.

najwęższy dom na świecienajwęższy dom na świecie wikipedia.org

Pierwotnie dom zaprojektowany został jako obiekt mieszkalny. Jednakże nie spełnia on wszystkich polskich przepisów, jakie określone są dla lokali mieszkalnych. To właśnie dlatego oficjalnie nie może być on uznawany za najwęższy dom na świecie według polskich regulacji. Mimo to nie da się ukryć, że zarówno projekt jak i wykonanie budynku są godne podziwu. 

najwęższy dom na świecienajwęższy dom na świecie wikipedia.org fot. Adrian Grycuk

Opisywany dom szczególne znaczenie ma dla pochodzącej z Warszawy rodziny samego Kereta. Lokalizacja w pobliżu kładki łączącej części getta w czasach II wojny światowej ma symboliczne znaczenie. Okazuje się, że ojciec pisarza Etgara Kereta ukrywał się w ciasnym pomieszczeniu przez wiele miesięcy podczas okupacji (nie mógł w nim wstać ani leżeć, mógł jedynie siedzieć). Właśnie ta sytuacja zainspirowała projektantów do stworzenia tak nietypowej i oryginalnej konstrukcji.

Jaką funkcję obecnie pełni Dom Kereta? Wiemy, kto zamieszkiwał go kiedyś 

Obecnie Dom Kereta pełni funkcję pracowni pisarza, jak również miejsca różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Niegdyś był także zamieszkiwany przez wielu artystów z różnych krajów. 

najwęższy dom na świecienajwęższy dom na świecie wikipedia.org / Fot. Adrian Grycuk

Zarówno sam projekt jak i realizacja budynku zostały docenione przez The World Geography, które umieściło Dom Kreta jako bonus na liście 15 najciekawszych wąskich budynków świata.

Warto sprawdzić: Jak się pozbyć cellulitu i ujędrnić skórę? Wykonuj to 3 razy w tygodniu, a do wakacji zobaczysz rezultaty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.