Śródziemnomorski klimat na tarasie. Drzewko oliwne możemy hodować również w polskich warunkach

To prawdziwa gratka dla fanów klimatu śródziemnomorskiego. Drzewko oliwne możemy z powodzeniem hodować na balkonie, a nawet w mieszkaniu, jednak pod pewnymi warunkami.

Większość roślin doniczkowych, które uprawiamy w domu, ma tropikalny rodowód. Przysposobienie ich do odmiennych warunków nie było łatwe, ale w dużej mierze polega właśnie na odtworzeniu naturalnych warunków. Teraz mamy nowy trend, a są to krzewy i drzewka prosto z południa z Europy. Obok drzewek cytrusowych na polskich balkonach zaczęły pojawiać się drzewka oliwne. Ich uprawa do łatwych nie należy, ale efekt wart jest poświęceń.

To prawdziwy symbol południa. W Polsce przetrwa jedynie na balkonie

Choć drzewka oliwne kojarzymy przede wszystkim z klimatem śródziemnomorskim, to cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. I nic w tym dziwnego, to naprawdę piękne rośliny, która znacząco upiększają wnętrze.

Hodowla jest możliwa, jednak pod pewnymi warunkami. I niestety przetrwają tylko na tarasach lub w domach. Pierwszym warunkiem uprawy drzewka oliwnego jest zapewnienie mu dużej ilości słońca. Idealnym wariancie powinno być eksponowane na słońce przez co najmniej 6 godzin dziennie. 

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest odpowiednia ziemia. Drzewa oliwne preferują dobrze przepuszczalne podłoże tj. takie, które nie będzie zatrzymywać nadmiaru wody. Można więc zastosować mieszankę ziemi ogrodowej, piasku i perlitu, aby zapewnić odpowiednią strukturę podłoża. Donica powinna być duża i z odpływem, a także z warstwą drenażu. 

Zima jedynie wewnątrz mieszkania. Ważna jest też temperatura

Drzewko oliwne wytrzymuje suszę, jednak lepiej do tego nie doprowadzać. Ziemia powinna być lekko wilgotna, a nie mokra. Świetnie radzą sobie latem na balkonie, jednak zimą należy je przenieść do środka, ponieważ nie znoszą przymrozków. Powinno to być nieco chłodniejsze miejsce, ale z dużą ilością światła, dlatego już na starcie powinniśmy przemyśleć, czy jesteśmy w stanie drzewku zapewnić takie warunki. 

Drzewka oliwne to przepiękna ozdoba balkonu i gratka dla fanów klimatu śródziemnomorskiego. Czy doczekamy się własnych oliwek? Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale jest to możliwe!

Zobacz też: Najmodniejsze fryzury na 2023. Jaki kolor i długość króluje wśród it-girls?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.