Nie trzeba mieć ogrodu, aby uprawiać róże. Jak dbać o piękne odmiany doniczkowe w domu?

Róże zazwyczaj kojarzą nam się z ogrodami, ale można je mieć również w domu. Są to mniejsze odmiany, które pięknie udekorują wnętrza. Jak dbać o róże w doniczce, aby pięknie kwitły?

Róże w doniczce: piękna dekoracja w domu

Róże uznawane są jedne z najpiękniejszych kwiatów. Pięknie zdobią ogrody i działki, ale można mieć je również w domu. We wnętrzach możemy hodować głównie odmiany miniaturowe, dużo mniejsze niż odmiany ogrodowe. Jak dbać o róże w doniczce? Najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach z balkonem, ponieważ latem powinno się je wystawiać na zewnątrz. W czasie ciepłych miesięcy będą tam czuły się zdecydowanie lepiej.

Do wyboru mamy aż około 50 odmian róż miniaturowych. Wyróżniają się one drobnymi pączkami i małymi listkami. Zazwyczaj osiągają wysokość ok. 20 cm, maksymalnie mogą urosnąć do pół metra. Kupując różę w doniczce dobrze ją obejrzyj, sprawdź, czy ma zdrowe liście i dużo nierozwiniętych pąków. Po kupieniu przesadź roślinę do większej doniczki. 

Czytaj też: Ta piwonia nie jest bardzo popularna, a wygląda ślicznie i jest odporna. Wyróżnia się "koperkowymi" liśćmi

Uprawa róży w doniczce

Róża w doniczce tak jak każda roślina ma swoje wymagania. W jej przypadku bardzo ważne jest odpowiednie stanowisko. Gdzie postawić różę doniczkową? Przede wszystkim w miejscu widnym, z dużą ilością światła, ale bez bezpośredniego słońca.  W tym miejscu nie może być ani zbyt zimno, ani za gorąco, najlepsze temperatury to 18 - 20 stopni.

Zimą nie mogą stać przy kaloryferach. W drugiej połowie maja powinno się je wynieść na balkon, gdzie będą pięknie kwitły, a warunki będą optymalne. Na balkonie muszą być w miejscu przewiewnym oraz osłoniętym od deszczu. 

Czytaj też: Prosty trik z TikToka na porysowane meble robi furorę w sieci. Wystarczy użyć tego składnika

Jak dbać o róże w doniczce?

Róże doniczkowe nie lubią ani suszy, ani przelania. Róże w doniczce usychają? Prawdopodobnie miały za dużo wody. Z tego powodu najlepiej podlewać je dość często, ale małą ilością wody. Ich liście można zraszać odstaną, letnią wodą. Pielęgnacja róż doniczkowych obejmuje też nawożenie. Można wybrać nawóz dedykowany do róż, najlepiej płynny. Nawozić zaczynamy od marca do końca sierpnia, co 2 lub 3 tygodnie.  

Sprawdź też: Ten sposób pomoże zapobiec powstawaniu zmarszczek! Fizjoterapeutka pokazuje, jak poprawnie go wykonywać

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.