Dolce vita we własnym mieszkaniu. Jak urządzić balkon w stylu włoskim?

Włochy to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych europejskich turystów. Piękne widoki, wspaniała pogoda, ale przyciąga również sposób życia, który najlepiej określa sformułowanie "dolce vita". Namiastkę dolce vita możemy urządzić na własnym balkonie, dzięki aranżacji w stylu włoskim.

Polacy wręcz kochają Włochy. Kusi nas klimat, ale uwodzi również sposób życia. Niespieszny, nastawiony na relacje i biesiadowanie. Zwiedzając Włochy, możemy zaobserwować pewne cechy charakterystyczne dla ich architektury, alei stylu. Małą Italię możemy urządzić również na swoim balkonie.

Piękny włoski chaos. Bałaganiarski, ale ze smakiem

Balkon w stylu włoskim przypomina nieco te utrzymane w stylu hiszpańskim, ale różni się kompletnie od stylu greckiego. Styl hiszpański i grecki opierają się na bardzo konkretnej palecie kolorów. Włosi są nieco bardziej eklektyczni. Na włoskich balkonach można zauważyć dużo większą swobodę kolorystyczną i estetyczną. Jednak są pewne wyraźne znaki rozpoznawcze, które pomogą nam przy urządzaniu balkonu w stylu włoskim w polskim mieszkaniu.

Jakie rośliny na włoski balkon? Dużo ciepłych odcieni

Warto zacząć od ciennika, czyli pergoli porośniętej jakimś pnączem. Może to być bluszcz albo róża pnąca w odpowiednio dużej skrzyni. Włoskiego klimatu dodadzą koleusy i rododendrony w doniczkach, a także inne kwiaty doniczkowe, byleby w intensywnie ciepłych kolorach: czerwonych i różowych. Absolutnym must have są gliniane i ceramiczne donice.

Włoski balkonWłoski balkon fot. https://www.vintageandchicblog.com i One Kindesign

Na włoskim tarasie nie może zabraknąć wygodnych mebli np. drewnianych foteli, małej sofy czy leżaków, a już na pewno stołu. We Włoszech dominują przede wszystkim lekkie i eleganckie meble metalowe. Dobrym pomysłem są drewniane panele nakładane na terakotę. Domowego uroku dodadzą plecione dywany w pasy, a także parasol. Ważne jest oświetlenie, które dodaje magii wieczorem, w tym przypadku sprawdzą się wszelkie lampiony u sznury światełek. 

Zobacz też: Ten sposób pomoże zapobiec powstawaniu zmarszczek! Fizjoterapeutka pokazuje, jak poprawnie go wykonywać

Więcej o: