Ta roślina może stać się gwiazdą twojego ogrodu! Ma kwiatostany jak dmuchawce i śliczny, intensywny kolor

Ta roślina pięknie prezentuje się w ogrodzie i przyciąga wzrok swoimi nietuzinkowymi kwiatostanami. W dodatku może odstraszyć szkodniki. Jak uprawiać czosnek ozdobny? To bardzo proste.

Czosnek ozdobny do ogrodu

Czosnek kojarzy się większości z nas z warzywem, a tymczasem w ogrodzie można mieć także czosnki ozdobne. Są to efektowne byliny z rodzaju Allium, charakteryzujące się zazwyczaj okrągłymi kwiatostanami wyrastającymi z długich łodyg (mogą osiągnąć nawet 150 cm wysokości). Ich kwiatostany złożone są z wielu małych kwiatków. Niektóre odmiany przypominają dmuchawce. 

czosnek ozdobny olbrzymi
czosnek ozdobny olbrzymi fot. unsplash.com

Mogą mieć różne kolory: fioletowy, biały, purpurowy, żółty. Czosnek ozdobny nie jest trudny w uprawie, nie ma dużych wymagań, a można z nim stworzyć piękne kompozycje na rabatach. Kiedy kwitnie czosnek ozdobny? Zachwyca swoimi kwiatami od maja do lipca lub sierpnia. 

Czytaj też: Jak osłonić taras przed deszczem i wiatrem? Dzięki tym trikom odpoczniesz na tarasie nawet w chłodniejsze dni

Odmiany czosnku ozdobnego

W ogrodzie można zasadzić różne odmiany czosnku ozdobnego. Jednym z najpopularniejszych jest czosnek olbrzymi, który może urosnąć nawet do 1,5 metra. Ma duże kwiatostany w kształcie kuli. Szczególnie efektowny jest czosnek ozdobny gladiator z efektownymi, fioletowymi kwiatami w kształcie kuli. Uwielbiają go pszczoły i inne owady zapylające.

W ogrodzie można posadzić także czosnek złocisty. Świetnie sprawdzi się na niskie rabaty, bo osiąga wysokość ok. 30 cm. Ma intensywnie żółte kwiatostany. Co ciekawe, odstrasza niektóre szkodniki. Efektowne są także czosnki: Ostrowskiego (fioletowo-różowe kwiaty), purpurowy, Krzysztofa. 

czosnek złocisty
czosnek złocisty fot. shutterstock.com

Czosnek ozdobny uprawa

Czosnki ozdobne to idealne rośliny nawet dla początkujących. Mogą rosnąć w glebach piaszczystych. Najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych. Bardzo lubią nawożenie, wtedy najpiękniej kwitną. Dobrze sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy lub kompost. Najlepiej robić to w marcu i w kwietniu, a czosnki wysokie nawet kilka razy w czasie kwitnienia.

Czytaj też: Spryskaj tym pomidory, a unikniesz zarazy. Prosty i naturalny oprysk z kuchennych składników

Czosnek ozdobny nie lubi suszy, dlatego ważne jest regularne podlewanie. Co 2 - 3 latach przesadzaj cebulki, odłączając nowe, przybyszowe. Można to zrobić po kwitnieniu.

 Z czym łączyć czosnki ozdobne?

Wysokie czosnki osiągające ponad 1 metr wysokości świetnie będą prezentować się z innymi wysokimi bylinami, np. jeżówką, ostróżką, rudbekią, werbeną patagońską. Z kolei niskie odmiany, np. czosnek złocisty, dobrze sprawdzi się na rabaty niższe oraz skalniaki. Będą wyglądać pięknie w towarzystwie lawendy, kocanki, wilczomleczu, goździków. 

Sprawdź też: Jak zrobić paznokcie żelowe krok po kroku? To świetna alternatywa dla hybryd. Trwała i praktyczna

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.