Posadź tę roślinę w ogrodzie, a otoczy cię woń słodkiej wanilii! Heliotrop peruwiański zachwyca też fioletową barwą

Heliotrop peruwiański staje się coraz bardziej popularny w polskich ogrodach i na działkach. Jest dość łatwy w uprawie, a poza tym zachwyca swoimi kwiatami oraz pięknym zapachem, przypominającym wanilię. Jak go uprawiać?

Heliotrop peruwiański: zachwyca kwiatkami i zapachem

Heliotrop peruwiański to efektowna roślina do ogrodu i na balkon. Można go uprawiać w gruncie lub w donicy. Wyróżnia się fioletowymi drobnymi kwiatuszkami, które układają się w bujne kwiatostany, a wokół otaczają je zielone liście. Może urosnąć do 90 cm. Rozkrzewia się na boki, można go przycinać i formować. Jak sama nazwa wskazuje, naturalnie rośnie na terenach Peru, ale także Ekwadoru, i tam jest byliną, natomiast u nas to roślina jednoroczna.

Cechą charakterystyczną  heliotropu peruwiańskiego jest piękny zapach. Heliotrop wydziela słodką woń przypominającą wanilię, która jest intensywna, szczególnie jeśli posadzimy go w słonecznym miejscu. Olejek heliotropowy jest nawet wykorzystywany do komponowania perfum. Nie jest odporny na przymrozki, dlatego do ogrodu najlepiej sadzić go po zimnych ogrodnikach, czyli w drugiej połowie maja. Kwitnie od lipca do września. Uwaga, to roślina trująca, dlatego lepiej trzymać z daleka od małych dzieci i zwierząt. 

Czytaj też: Piękne i niewymagające kwiaty na balkon. TOP 5 roślin, o które łatwo zadbasz!

Uprawa heliotropu peruwiańskiego

Heliotrop peruwiański jest dość łatwy w uprawie. Przede wszystkim, najlepiej będzie się czuć na stanowisku słonecznym, wtedy też najintensywniej pachnie. Trzeba dbać o to, aby zawsze miał wilgotne podłoże, które powinno być też przepuszczalne i próchnicze. Najlepiej dostarczać mu wody regularnie, ale umiarkowanie. Przy podlewaniu uważaj na liście, nie można polewać ich wodą, bo w tych miejscach mogą się na nich pojawić brązowe plamy.

Heliotrop bardzo lubi nawożenie. Odpowiednie będą nawozy wieloskładnikowe, które podawaj raz na miesiąc, przez cały okres wegetacji. Heliotrop peruwiański uprawiamy w Polsce jako roślinę jednoroczną, ale można spróbować go przezimować w miejscu jasnym i z temperaturą 5 - 10 stopni. 

Czytaj też: Twoja piwonia nie kwitnie? Oto niezawodny sposób na ten problem. Wystarczy kilka kropel

Heliotrop peruwiański: z czym będzie wyglądać pięknie na rabacie?

Słonecznica peruwiańska, bo tak też określa się heliotrop, pięknie wygląda na rabatach słonecznych w towarzystwie innych kwiatów. Można go posadzić np. wśród róż oraz lilii. Jego fioletowe kwiaty będą się pięknie komponować także z żółto kwitnącymi roślinami, np. nagietkami lub aksamitkami. Heliotrop peruwiański można też posadzić w dolnej części rabaty bylinowej złożonej np. z liliowców oraz floksów. 

Sprawdź też: Te komplety to hit na lato 2023! Julia Wieniawa już je nosi

Więcej o: