Ten banalny błąd może zniszczyć całkowicie krzaki pomidorów. Zwróć na to uwagę przy podlewaniu

Nastał czas, kiedy to szczęśliwi właściciele sadzonek pomidorów, muszą intensywnie przyłożyć się do ich pielęgnacji, ażeby doczekać się plonów. Wbrew pozorom nawet zwykłe podlewanie wymaga pewnej wiedzy. Oto podstawowa zasada.

Uprawa pomidorów nie należy do najłatwiejszych, niezależnie czy odbywa się w gruncie, szklarni czy donicach. Są niestety bardzo podatne na choroby grzybowe, a także szkodniki, co więcej nawet pewne czynniki pogodowe potrafią ograniczyć ich wzrost. I wcale nie chodzi tylko o burze. Oprócz odpowiedniego nawożenia strategiczne jest też podlewanie w określony sposób. Tę zasadę bezwzględnie trzeba wprowadzić w życie naszych pomidorów.

Jak podlewać pomidory? To nie takie proste!

Pomidory są bardzo wrażliwe zarówno na suszę, jak i przelanie, szczególnie w okresie kwitnienia. Bardzo źle znoszą zalanie liści, dlatego podlewać je należy bardzo ostrożnie, uważając na łodygę. Woda powinna dotrzeć do bryły korzeniowej, dlatego musi być obfite. A przed kolejnym podlewaniem należy sprawdzić patykiem, czy palcem, czy wyschło w głębi, czy tylko na warstwie wierzchniej.

Pomidory nie lubią zbytnio kranówki, a już na pewno zimnej! Woda powinna mieć temperaturę pokojową i być miękka, czyli odstawiona na minimum dobę. Odpowiednia temperatura gwarantuje dobrą kondycję korzeni, które będą efektywnie pobierać substancje odżywcze. Pomidory najlepiej jest podlewać wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Czym nawozić pomidory? Przetestuj domowe nawozy

Zdrowe krzaki pomidorów intensywniej kwitną, a także są mniej podatne na choroby. Ażeby takie były, muszą być odpowiednio nawożone. Istnieje sporo wieloskładnikowych nawozów mineralnych, zawierających potas i azot, których pomidory tak bardzo potrzebują. Możemy też zastosować gnojówkę z pokrzywy, a także nawóz ze skórek banana. Prewencją przeciw chorobom grzybowym będzie nawóz z drożdzy i cukru.

Zobacz też: Zapomnij o klasycznym makijażu! Teraz róż nosimy w ten sposób. To HIT Tiktoka

Więcej o: