Jest niewymagająca i wprost ugina od kwiatów. Smagliczka to wspaniała pachnąca roślina na balkon

Kwiaty na balkonie to dla wielu osób podstawa ich aranżacji. Oprócz walorów estetycznych warto wziąć pod uwagę te, które wydzielają piękne zapachy. Przesiadywanie na balkonie stanie się jeszcze bardziej przyjemne. Przykładem jest smagliczka.

Petunie i pelargonie to swojego rodzaju polski balkonowy klasyk. Są stosunkowo łatwe w uprawie, a przy tym mają piękne kwiaty, które tworzą całe zwisające kobierce. Pod uwagę warto wziąć także roślinę, która jest nie tylko efektowna, ale również bardzo wytrzymała, choć jej delikatne kwiaty zupełnie na to nie wskazują. Smagliczka to zdecydowanie kwiat, który dobrze odnajdzie się na słonecznym balkonie.

Jest bardzo odporna i kocha słońce. Smagliczka to roślina idealna na balkon

Smagliczka jest rośliną niewielkich rozmiarów, choć dzięki zwisającym pędom potrafi osiągnąć do 30 cm. Pięknie wygląda w podwieszanych donicach. Bywa, że kwitnie tak intensywnie, że nie widać wręcz jej liści. Kwiaty smagliczki są bardzo drobne, ale tworzą całe okrągłe kule, co wygląda bardzo efektownie. Jeśli będziemy ją regularnie przycinać, to kwiatów będzie jeszcze więcej, a przy tym nadamy jej kulisty zwarty kształt.

Pierwotnie rośnie nad morzem, wśród piasku i skał, dlatego jest rośliną wyjątkową odporną. Uwielbia bardzo słoneczne balkony i obfite podlewanie. Do podłoża możemy dodać nieco hydrożelu, który wiąże wodę i wypuszcza ją, gdy roślina jest przesuszona.

Zapach, który otula. Smagliczka lubi towarzystwo innych kwiatów

Nie wymaga specjalnie żyznej gleby, wystarczy jej podłoże uniwersalne z domieszką piasku. Do kwitnienia potrzeba jej za to regularnego nawożenia nawozem do roślin kwitnących. Kwitnie od wiosny do jesieni, ale jest to roślina jednoroczna. Oprócz dekoracyjności ogromną zaletą smagliczki jest piękny miodowy zapach, który jest naprawdę intensywny, szczególnie wieczorem. Z tego względu przyciąga pszczoły. Najbardziej popularna jest odmiana o białych kwiatach, którą możemy komponować z innymi roślinami balkonowymi. Smagliczka jest dosyć odporna na choroby i szkodniki.

zobacz też: Top 3 spodnie, które pasują każdej figurze. Miłośniczki minimalizmu je uwielbiają!

Więcej o: