Krzewuszka cudowna w pełni zasługuje na swoją nazwę. Jej wyjątkowe kwiaty wprawiają w zachwyt!

Krzewuszka cudowna to piękna ozdoba ogrodu. Od maja jest oblepiona ślicznymi kwiatami, otoczonymi zielonymi listkami. Jak pielęgnować ten krzew ozdobny?

Krzewuszka cudowna: wyjątkowy krzew do ogrodu

Krzewuszki to niezwykle ozdobne krzewy, określane też jako wajgele, pochodzące z krajów Dalekiego Wschodu. Mają wyjątkowe, bardzo efektowne kwiaty w formie dzwoneczków, które mogą być w różnych kolorach, w zależności od odmiany. Bardzo często są czerwone, białe i różowe. Na jednym krzewie mogą być setki kwiatów, a może nawet tysiące, co sprawia, że trudno przejść obok nich obojętnie, bez zachwytu. Nie bez powodu pełna nazwa tego krzewu to krzewuszka cudowna.

Jej ozdobą są także intensywnie zielone liście. Niektóre odmiany mogą osiągnąć wysokość 3 metrów i są dość rozłożyste. Krzewuszka kwitnie zazwyczaj od maja do czerwca. 

Czytaj też: Jest niewymagająca i wprost ugina od kwiatów. Smagliczka to wspaniała pachnąca roślina na balkon

Odmiany krzewuszki

Krzewuszka ma wiele odmian, które różnią się głównie kolorem kwiatów oraz maksymalną wysokością. Bardzo popularna jest Nana Variegata. Może urosnąć do 1,5 metra, a jej kwiaty są białoróżowe. Piękna i efektowna jest także krzewuszka Bristol Ruby. Może mieć nawet ponad 2 metry, a je kwiaty są ciemnoczerwone, rubinowe. Jeszcze inny odcień czerwieni ma odmiana wajgeli o nazwie Red Prince.

Kwiaty mają intensywny, czerwony kolor, jej wysokość to maksymalnie ok. 1,5 metra. To bardzo tolerancyjna i silna odmiana, o dużej mrozoodporności. W ogrodach można też spotkać krzewuszki na pniu. Wyrastają z drewnianego pnia, który nie rośnie, a rozrasta się tylko korona. 

Czytaj też: Nigdy nie sadź róż w tym miejscu! Będą narażone na choroby i nie zakwitną

Jak pielęgnować krzewuszkę?

Krzewuszka jest dość łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale osłoniętym od wiatru. Ważne, aby miała odpowiednią ziemię, która powinna być żyzna i próchnicza. Krzewuszkę trzeba regularnie podlewać, nie znosi suszy, podłoże powinno być stale wilgotne. Będzie jeszcze piękniej kwitnąć gdy dostarczymy jej wiosną nawozu do krzewów kwitnących.

Krzewuszka wymaga co jakiś czas przycinania. Pierwszy raz przytnij wajgelę tuż po posadzeniu, które robi się wiosną. Co roku powinno się przycinać pędy po przekwitnieniu, czyli latem. Krzewuszka jest dość odporna na mrozy, ale nie wszystkie odmiany, dlatego można je na wszelki wypadek osłonić na zimę. 

Sprawdź też: Ikoniczne buty lat 90. powracają. Na wyprzedaży ZARA za mniej niż 80 złotych

Więcej o: