Odświeżasz mieszkanie na lato? Ściany możesz pomalować samodzielnie! Poznaj główne zasady

Malowanie ścian co jakiś czas jest potrzebne, jeśli chcemy zmienić wystrój lub po prostu odnowić wnętrze. Nie trzeba jednak zlecać tego fachowców. Prosto zrobisz to samodzielnie.

Jak malować ściany: przygotowania

Koniec wiosny i początek lata to idealny czas na remonty i odnawianie domu. Chcesz pomalować ściany na nowy kolor? Można to dość prosto zrobić samemu. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze, a niewielki pokój możesz pomalować nawet w jeden dzień. Wcześniej trzeba jednak przygotować potrzebne akcesoria i farby, a także samo pomieszczenie.

Pierwszy krok to wybór koloru oraz rodzaju farby. Zastanów się, jaki będzie odpowiedni do danego pomieszczenia. Kolejny krok to zaopatrzenie się w ważne akcesoria. Oprócz pędzla i farby potrzebne będą: kuwetka, folia malarska, papier ścierny, mydło malarskie, gąbka, szpachelka, wałek (najlepiej o szerokości 25 cm). Jeśli masz już to wszystko, wybierz odpowiedni dzień. Najlepszy będzie ciepły, ale nie upalny. Wynieś niektóre rzeczy, szczególnie rośliny, a meble przykryj folią malarską. 

Czytaj też: Genialny trik na umycie rusztu grilla z TikToka! Potrzebujesz do tego tylko jednej rzeczy

malowanie ścianymalowanie ściany fot. shutterstock.com

Przygotowanie ścian do malowania

Rzadko kiedy ściany są idealnie gładkie, dlatego często trzeba je przygotować przed malowaniem. Jeśli są obecne grudki, użyj do ich usunięcia papieru ściernego. Z kolei ewentualne dziurki lub pęknięcia można usunąć za pomocą masy naprawczej, która szybko schnie. Oczywiście przed malowaniem trzeba usunąć też wszelkie zabrudzenia, ślady oraz zagrzybienia. Użyj do tego specjalnych preparatów. Nie zapomnij też o zerwaniu ewentualnej tapety i usunięciu jej pozostałości. Kolejny etap to umycie ścian. W tym celu przyda się gąbka i mydło malarskie. Częstym pomijanym etapem jest gruntowanie ścian, które jest ważne, aby farba dobrze się trzymała.

Czytaj też: Sypialnie w tym stylu są pełne efektownych dodatków i artystycznych motywów. Przytulne i nonszalanckie

Malowanie ścian i sufitu

Jeśli chcesz malować także sufit, zacznij właśnie od niego. Na początku najlepiej malować przestrzenie przy oknach oraz trudniej dostępne, np. wokół żyrandola lub w rogach. Dla zwiększenia wygody można wydłużyć pędzel za pomocą teleskopu. Nakładaj kilka warstw w różnych kierunkach.

malowanie ścianmalowanie ścian fot. shutterstock.com

Jak malować ściany? Zacznij od trudno dostępnych miejsc. Możesz pomalować je pędzlem skośnym, który jest precyzyjny. Do pozostałej powierzchni maluj ściany wałkiem od góry do dołu. Przesuwaj wałek w różnych kierunkach, nawet kilka razy. Nabieraj odpowiednią ilość farby, niezbyt dużo ani mało. Co ważne, pamiętaj o robieniu przerw między malowaniem kolejnych warstw. Ściana musi być sucha, aby kolejny raz nałożyć na nią farbę. Z tego powodu dobrze jest malować ściany w ciepły dzień, bo przerwy nie będą zbyt długie.  

Więcej o: