Grillujesz na balkonie? Uważaj! Możesz niemało za to zapłacić. Jak uniknąć mandatu?

Nadejście ciepłych dni sprawiło, że coraz chętniej decydujesz się na użycie swojego grilla na balkonie? Uważaj! Okazuje się, że za niestosowanie się do pewnych zasad podczas grillowania, możesz zapłacić niemałą karę.

Nadejście ciepłych, słonecznych dni sprawiło, że coraz chętnie decydujesz się na organizowanie spotkań na świeżym powietrzu, w tym m.in. grillowanie z rodziną i przyjaciółmi? Okazuje się, że przed rozpaleniem grilla warto pamiętać o istnieniu przepisów regulujących korzystanie z otwartego ognia. Istniejące zasady różnią się jednak w zależności od miejsca, w którym zamierzamy grillować.

Warto pamiętać, że nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować wysokimi mandatami i nieprzyjemnościami. Tak więc, czy możemy pozwolić sobie na swobodne korzystanie z grilla na balkonie?

Sprawdź też: Odświeżasz mieszkanie na lato? Ściany możesz pomalować samodzielnie! Poznaj główne zasady

Czy obostrzenia dotyczące grillowania spotkają nas w parkach i lesie? O tym warto pamiętać!

Okazuje się, że uregulowania przez przepisy prawa nie ominęły grillowania w lesie i w parkach.  Na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozpalać ognia i korzystać z otwartego płomienia, chyba że mamy do tego wyznaczone miejsce (art. 30 pkt 3 Ustawy o lasach).

Natomiast za grillowanie w niedozwolonym miejscu w lesie grozi kara od 20 do 5000 złotych. Jednakże w przypadku grillowania w parkach, zaleca się zapoznanie z regulaminem obowiązującym na danym terenie. W niektórych parkach grillowanie jest dozwolone, jeśli korzystamy z miejsc do tego przeznaczonych. Przykładowo, w Warszawie możemy grillować w parku Skaryszewskim i Praskim, oraz na Polu Mokotowskim, ale w Krakowie grillowanie we wszystkich parkach jest zabronione.

Niewiele z nas zdaje sobie jednak sprawę, że grillowanie na balkonie w blokach może nieść za sobą jakieś konsekwencje karne. Temat ten po dziś dzień budzi kontrowersje, dlatego warto zapoznać się z przepisami prawa, które dotyczą tej czynności.

Na co szczególnie warto uważać podczas grillowania na balkonie? Nieprzestrzegających czekają surowe kary 

Mimo że nie istnieje oficjalny przepis, który bezwzględnie zabraniałby grillowania na balkonach, wiele wspólnot mieszkaniowych decyduje się na wprowadzenie własnych ograniczeń dotyczących korzystania z grilla na powierzchniach balkonowych w budynkach wielorodzinnych. Głównym powodem dla takiej decyzji okazują się najczęściej chęć uregulowania zasad użytkowania lokali, współżycia mieszkańców i dbałość o porządek domowy.

Za nielegalne grillowania grozi nam kara do 5 tys. zł. Policja przypomina, jak grillować bezpiecznieZa nielegalne grillowania grozi nam kara do 5 tys. zł. Policja przypomina, jak grillować bezpiecznie Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Nawet jeśli w regulaminie wspólnoty czy spółdzielni nie ma konkretnego zakazu grillowania na balkonie, tego rodzaju aktywność może być niewskazana ze względu na bezpieczeństwo pożarowe, szczególnie przy użyciu grilla z otwartym ogniem.

Grillowanie na balkonie może być również uciążliwe dla sąsiadów z powodu dymu i intensywnych zapachów. Dlatego warto zrezygnować z grillowania na balkonie, aby uniknąć konfliktów sąsiedzkich. Niezadowoleni sąsiedzi mogą wezwać straż miejską lub policję, oskarżając nas o zakłócanie ich spokoju i korzystania z własnej nieruchomości (art. 144 Kodeks cywilny). W przypadku oskarżenia o uciążliwe zachowanie, które zakłóca spokój sąsiadów, można otrzymać pouczenie lub mandat w wysokości 500 złotych.

Warto sprawdzić: Najmodniejsze sukienki letnie na co dzień. Topowe modele do 60 zł z sieciówek

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.