Gnojówka z pokrzywy jest chętnie wykorzystywana jako naturalny nawóz. To łatwa do przygotowania mieszanka, która ma świetne właściwości. Gnojówka z pokrzywy ma w sobie wiele składników, które działają dobroczynnie na różne rodzaje roślin. Są to m.in. fosfor, potas, żelazo i wapń, natomiast jest to przede wszystkim bardzo cenne źródło azotu.
Nawóz poprawia wzrost i zwiększa odporność na choroby. Można go używać do wielu kwiatów, warzyw i owoców oraz drzew i krzewów. Niektóre z nich szczególnie go lubią. Gnojówka z pokrzywy do jakich roślin, a do których nie powinno się jej używać?
Czytaj też: Domowe sposoby na mszyce na kwiatach. Proste, ekologiczne i skuteczne. Składniki znajdziesz w kuchni
Nawóz w formie gnojówki z pokrzywy można stosować prawie do każdych kwiatów ogrodowych i doniczkowych, ponieważ ma on odczyn między 6 a 7 pH, a właśnie taki lubi wiele roślin. Często stosuje się ją np. do róż. Gnojówkę z pokrzywy można też stosować do krzewów i drzew ozdobnych. Bardzo pomocna jest również w przypadku wielu warzyw i owoców. Warto nią podlewać pomidory, paprykę, ogórki, arbuzy, cukinie, a także maliny i truskawki.
Ważne, aby wiedzieć, do jakich roślin lepiej nie używać gnojówki z pokrzywy, bo zamiast polepszenia ich kondycji, można osiągnąć odwrotny skutek. Jeśli chodzi o kwiaty ozdobne, ten naturalny nawóz z pokrzywy nie sprawdzi się do podlewania gatunków, które lubią kwaśną ziemię. Z tego powodu nie podlewaj nią: rododendronów, wrzosów, azalii, wrzośca. Nie stosuje się jej także do magnolii. Wśród warzyw i owoców, którym gnojówka z pokrzywy może zaszkodzić są również: borówka, żurawina, czosnek, cebula, fasola.
Czytaj też: Komary psują ci grilla? Ten prosty naturalny sposób skutecznie i szybko je odstraszy
Gnojówka to cenny nawóz, prosty do zrobienia. Wiedza na temat tego, do jakich roślin stosować gnojówkę z pokrzywy to połowa sukcesu. Istotne jest także zachowanie odpowiednich proporcji przy jej robieniu, a także jej rozcieńczenie (1 litr gnojówki na 10 litrów wody).
Ważna jest też częstotliwość podlewania gnojówką z pokrzywy. Wystarczy to robić raz na 2 tygodnie. Obserwuj na bieżąco rośliny, jeśli ich kolor przybrał mocno zielony odcień, to warto zaprzestać nawożenia, aby nie przesadzić.
Sprawdź też: Najmodniejsze sukienki letnie na co dzień. Topowe modele do 60 zł z sieciówek