Nie wyrzucaj, tylko zrób z nich naturalny nawóz do malin. Krzewy będą uginać się od owoców!

Kto nie marzy o tym, aby maliny bujnie i zdrowo owocowały? Aby tak się stało często wystarczy je odpowiednio nawozić. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku obierki z ziemniaków, które wykorzystuje się do stworzenia nawozu. Efekty zaskakują!

Obierki ziemniaków: czemu nadają się do stworzenia nawozu do malin

Obierki z ziemniaków to jedne z wielu naturalnych produktów, z których można stworzyć naturalny nawóz. Są bogate w mikroelementy, takich jak potas, fosfor, wapń. Nawóz z obierków ziemniaków wspaniale sprawdzi się m.in. dla malin, które są bardzo żarłoczne i potrzebują dużo składników odżywczych. Ponadto w obierkach znajduje się też skrobia ziemniaczana, mająca pozytywny wpływ m.in. na wielkość owoców.

Stosowanie tego naturalnego nawozu ma wiele zalet. To przede wszystkim naturalna, ekologiczna odżywka, nic nie kosztuje, a w dodatku jest zgodna z duchem zero waste (czyli z podejściem, w którym staramy się nie marnować niczego co można jeszcze wykorzystać). 

Czytaj też: Wbrew swojej nazwie wcale nie parzy, a pięknie ozdobi ogród! Jak pielęgnować parzydło leśne?

nawóz z obierków z ziemniaków pod malinynawóz z obierków z ziemniaków pod maliny fot. unsplash.com

Obierki ziemniaków pod maliny: jak je wykorzystać?

Przyrządzenie nawozu z obierek ziemniaków jest proste i szybkie. Wystarczy zrobić mieszankę z wodą w proporcjach 1:10. Pół kilograma obierek wystarczy zalać 5 litrami wrzącej wody. Następnie odstaw roztwór do wystygnięcia i przecedź. Nawóz z obierek z ziemniaków pod maliny jest gotowy.

obierki z ziemniakówobierki z ziemniaków fot. shutterstock.com

Jak często go stosować? Najlepiej raz na 4 tygodnie. Czy można położyć obierki po krzewami maliny? Teoretycznie to też może zadziałać, ale niestety obierki mogą przyciągnąć ślimaki, dlatego dużo lepsze jest zrobienie roztworu z wodą.

Czytaj też: Ta roślina jest idealna do podwieszanych doniczek! Syngonium zwane Zroślichą to letni hit na balkon

Efekty stosowania nawozu z obierek pod maliny

Obierki z ziemniaków w połączeniu z wodą są niezwykle cennym nawozem. Efekty mogą zaskoczyć nawet doświadczonego ogrodnika i działkowca. Przede wszystkim nawóz wpływa na lepszy wzrost krzewów malin. Dodatkowo wzmacnia je i uodpornia na choroby. Regularne stosowanie nawozu z obierek przyczynia się też do większych plonów. 

Sprawdź też: Trend lat 2000. powraca! "Flexi tips" to metoda nawet dla paznokciowych laików

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.