Tej rośliny unikaj jak ognia! Niepozorny, a niebezpieczny i trujący Barszcz Sosnowskiego

Z pozoru wydaje się niegroźny, jednak jego właściwości są naprawdę trujące! Barszcz Sosnowskiego znany pod nazwą heracleum sosnowskyi może być przyczyną oparzenia. Jak go unikać?

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu i potocznie jest nazywany "zemstą Stalina". Wcześniej rósł głównie na odległych polach i łąkach, jednak częste upały w okresie letnim sprawiły, że można go spotkać także bliżej miejsc naturalnego wypoczynku, takich jak parki czy ogrody. Ta roślina ma w sobie wyjątkowo trujące i niebezpieczne substancje, z którymi kontakt może prowadzić nawet do pobytu w szpitalu! Chroń się przed nim już dziś!

Barszcz Sosnowskiego – zapamiętaj jego wygląd ku przestrodze!

Ze względu na długie, proste łodygi i pierzaste liście, barszcz Sosnowskiego swoim wyglądem przypomina koper. Jednak w odróżnieniu od kopru chwast ten wyrasta nawet do 4 metrów wysokości! Warto zaznaczyć, że jest to największa zielna roślina w Europie i ciężko się ją zwalcza.

Z tego względu uprawa barszczu Sosnowskiego w Polsce jest surowo zabroniona. Późną wiosną i latem zwróć uwagę na przydrożne rośliny i uważaj podczas przechadzek po łące, gdzie szansa na spotkanie barszczu Sosnowskiego wzrasta.

Kontakt z barszczem Sosnowskiego – czym grozi?

Związki zawarte w barszczu Sosnowskiego po zetknięciu ze skórą mogą powodować oparzenia II i III stopnia. Ponadto dodatkowe badania nad tą rośliną wykazały, że ma ona właściwości rakotwórcze i jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

Najgroźniejsze stadium barszczu Sosnowskiego przypada na okres jego kwitnięcia, zwłaszcza latem, ponieważ ten chwast uwielbia upały i suszę. To właśnie wtedy należy być szczególnie uważnym i zachować pełną ostrożność nie tylko w parkach i ogrodach, ale również w pobliżu jezior czy stawów. 

Jak skutecznie zwalczać barszcz Sosnowskiego?

Najlepszą metodą zwalczającą ten chwast jest metoda mechaniczna, którą warto wykonywać w okresie jesienno-zimowym. Zniszczenie powinno odbyć się przed owocowaniem barszczu Sosnowskiego, z użyciem specjalistycznych narzędzi. Zawsze jest też możliwość skorzystania z usług fachowców, jeśli nie chcesz podejmować się tego zadania samodzielnie. Koniecznie zabezpiecz swój ogród i uważaj na barszcz Sosnowskiego w okresie letnim!

Barszcz SosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego fot. Shutterstock

Czytaj też: Jak walczyć z upałem na poddaszu?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.