To jedna z najbardziej oryginalnych roślin doniczkowych. Starzec jest piękny, ale nieco kapryśny

Na tle innych klasycznych roślin doniczkowych, starzec zdecydowanie się wyróżnia. Należy do rodziny sukulentów, dlatego mylnie zakładamy, ze jest dosyć prosty w obsłudze. Niestety wymaga zachowania pewnych zasad uprawy.

W kwestii oryginalnego wyglądu starzec wręcz króluje wśród roślin doniczkowych. Jego liście przypominają zielony naszyjnik z pereł. Trudno o większego cudaka w naturze, dlatego miłośnicy roślin doniczkowych chętnie uwzględniają go w swoich kolekcjach. Warto najpierw zapoznać się z zasadami jego uprawiania, ponieważ do najłatwiejszych nie należy.

Starzec Rowleya w domu. Ma bardzo specyficzne wymagania

W naturze rośnie na suchych półpustynnych obszarach Afryki Południowej i Zachodniej, głównie pozostając w cieniu skał i wyższych roślin, co oznacza bardzo specyficzne warunki, nieco trudne do odtworzenia w domu. W warunkach naturalnych poradził sobie bardzo dobrze, ponieważ w swoich perełkach gromadzi zapasy wody, które wykorzystuje w czasie suszy.

Starzec Rowleya jest sukulentem, jednak nie tak wytrzymałym, jak byśmy chcieli. W domu powinien spocząć na stanowisku pełnym rozproszonego światła, albo w towarzystwie wyższych roślin, które dadzą mu nieco cienia.

Jak podlewać starca Rowleya? To nie takie proste

Na ogół sukulenty nie lubią zbyt częstego podlewania. Starzec ma nieco inne potrzeby pod tym względem. Z całą pewnością nie znosi zalania, ale nie służy mu też oszczędne podlewanie. Przed kolejnym należy sprawdzić glebę dosyć głęboko, czy aby na pewno jest już sucha. Warunkiem koniecznym jest wysoka wilgotność powietrza, co też jest rzadkością wśród sukulentów. Starzec bardzo lubi zraszanie, a także nawilżacze powietrza. Jest to szczególnie ważne zimą. Starzec ma wielką zaletę - można go bardzo łatwo rozmnożyć, poprzez przycinanie gałązek.

Zobacz też: Księżna Kate uwielbia nosić te zestawy! Czemu? Świetnie wyszczuplają sylwetkę

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.