Zaginiony obraz wart miliony odnaleziony w podwarszawskiej willi! Właściciele nie mieli pojęcia o jego wartości

Po 133 latach zaginiony obraz Józefa Chełmońskiego "Wieczór letni" został odnaleziony w podwarszawskiej willi. Zagadka związana z losami obrazu wartego od 3 do 5 milionów, jest ostatecznie rozwiązana, jednak jego historia wciąż szokuje i zachwyca nie tylko znawców sztuki!

Chyba nikt nie spodziewał się, że po 133 latach od zaginięcia, obraz Józefa Chełmońskiego, znanego polskiego malarza realizmu, zostanie odnaleziony w jednym z podwarszawskich willi. „Wieczór letni", bo właśnie o tym dziele tu mowa, przez wiele lat pozostawał owiany tajemnicą. 

Przez długi czas eksperci nie mieli pojęcia, co stała się z tą cenną pracą. Teraz jednak, po cudownym odkryciu, obraz trafi na aukcję, a jego wartość szacuje się na 3 do 5 milionów złotych! Jak dokładnie wyglądała historia zaginionego dzieła? 

Sprawdź też: Mało kto wie, że może służyć jako cenny nawóz. Wystarczy wymieszać go z ziemią pod roślinami

Jak dzieło Józefa Chełmońskiego znalazło się w podwarszawskiej willi? Zagadka rozwiązana!

Przez ponad 130 lat historia obrazu „Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego była istną zagadką. Po raz ostatni praca ta była publiczna przedstawiana w 1890 roku i zaraz po tym ślad po niej zaginął. Szkic ołówki, który trafił do Muzeum Narodowego w Krakowie, to jedyne co pozostało po tym dziele.

Okazuje się, że właściciele podwarszawskiej willi, w której przez wiele lat przechowywany był obraz, nie mieli pojęcia, jak cenna dzieło znajduje się w ich domu. Uznawali go po prostu za rodzinną pamiątkę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Obraz "Wieczór letni" powstał na poddaszu Hotelu Europejskiego, gdzie Chełmoński miał swoją pracownię, wraz z innymi znanymi artystami tam pracującymi. Ekspertom udało się ustalić, że przedstawiona na obrazie postać to kuzynka Chełmońskiego, którą artysta spotkał podczas podróży po Ukrainie. Praca została po raz pierwszy zaprezentowana w 1875 roku na wystawie w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, jednak spotkała się z chłodnym przyjęciem.

Kiedy nastąpił przełom w poszukiwaniu dzieła? Tego nikt się nie spodziewał...

Przełomowy w poszukiwaniu tego cennego dzieła, okazał się dzień, gdy dotychczasowi właściciele obrazu, pragnąc poznać jego historię, zdecydowali się skonsultować w ten sprawie z ekspertami. Sensacja nastąpiła, gdy okazało się, że posiadają zaginiony obraz Józefa Chełmońskiego. 

Dziś wartość "Wieczoru letniego" szacuje się na 3 do 5 milionów złotych. Teraz obraz ma zostać wystawiony na aukcję, która odbędzie się 15 czerwca w domu aukcyjnym Desa Unicum. Będzie to wyjątkowa okazja dla kolekcjonerów i miłośników sztuki, aby zdobyć tę cenną pracę.

Warto sprawdzić: TOP 5 kosmetyki pielęgnacyjne na lato. Bez nich twoja kosmetyczka się nie obejdzie

Więcej o: