Mało kto wie, że może służyć jako cenny nawóz. Wystarczy wymieszać go z ziemią pod roślinami

Pomysłów na nawozy naturalne jest obecnie bardzo dużo, ale większość z nich trzeba rozcieńczać wodą itp. Popiół drzewny jako nawóz nie wymaga żadnego przygotowania, wystarczy posypać ziemię w odpowiedniej dawce. To cenny nawóz, który wzbogaci ziemię o ważne składniki.

Popiół drzewny jako nawóz

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się naturalne nawozy, ekologiczne i bez chemii. Takie odżywki dla roślin często można zrobić łatwo z produktów z kuchni lub różnych odpadków. Mało kto wie, że także popiół drzewny, który powstaje ze spalenia drewna w kominku lub na ognisku, może posłużyć jako świetny nawóz pod różne rośliny. Zawiera on dużo potasu, fosforu i wapnia, które są niezbędne dla roślin oraz poprawiają warunki glebowe, a konkretnie odkwaszają glebę.

Popiół drzewny jako nawóz jest dość uniwersalny, bo ma odczyn zasadowy, który lubi większość roślin. Jego plusem jest także to, że można go stosować bez żadnego przygotowania. Wystarczy zebrać odpowiednią ilość popiołu i rozsypywać pod roślinami. Nie trzeba mieszać go z wodą lub rozcieńczać. Dobrze sprawdzi się też jako dodatek do kompostu i na pewno go wzbogaci. Co jednak bardzo ważne, popiół drzewny do ogrodu musi pochodzić tylko ze spalania surowego, naturalnego drewna. 

Czytaj też: Ten olejek odstraszy mrówki raz na zawsze. Uciekną z twojego domu w okamgnieniu

popiół drzewny może pochodzić z ogniska lub kominkapopiół drzewny może pochodzić z ogniska lub kominka fot. unsplash.com

Popiół drzewny: jak stosować w ogrodzie

Oczywiście, tak jak każdy nawóz, popiół drzewny trzeba odpowiednio dawkować. Optymalna dawka to max. 50 g na 1 m². Jeśli gleba jest bardzo kwaśna, można zwiększyć tę dawkę 80 g. Popiół drzewny najlepiej delikatnie wymieszać z glebą. Można go stosować jako nawóz przez cały okres wegetacyjny. Dzięki temu, że w popiele nie ma azotu, sprawdza się także jesienią i dobrze przygotowuje rośliny do zimy. 

Czytaj też: Grill z kamienia to świetna inwestycja na taras! To rozwiązanie ma więcej niż jedną funkcję

Pod jakie rośliny nadaje się popiół z kominka?

Zastosowanie popiołu drzewnego w ogrodzie jest dość szerokie. Przede wszystkim można go stosować pod rośliny ozdobne na rabatach oraz krzewy, które lubią zasadową ziemię. Są to m.in. jaśminowiec, ciemiernik, budleja, cis, zawilec. Popiół drzewny to także dobry nawóz pod uprawy warzyw i owoców, które bardzo potrzebują wapnia w glebie, aby zdrowo rosnąć i być odpornymi na choroby. Ten naturalny nawóz można stosować umiarkowanie także na trawniki, ale wtedy trzeba zrezygnować z wapnowania. 

popiół drzewny nadaje się np. pod jaśminowiecpopiół drzewny nadaje się np. pod jaśminowiec fot. shutterstock.com

Są jednak rośliny, pod które nie można stosować popiołu drzewnego. To wszystkie rośliny kwasolubne. Wśród kwiatów ozdobnych to m.in. rododendrony, azalie, wrzośce i wrzosy. Popiołu drzewnego nie stosuj też pod borówkę i żurawinę. 

Sprawdź też: TOP 5 kosmetyki pielęgnacyjne na lato. Bez nich twoja kosmetyczka się nie obejdzie

Więcej o:
Copyright © Agora SA