Ciesz się dłużej piwoniami w wazonie. Dodaj odrobinę tego do wody, a kwiaty odzyskają wigor

Piwoniami w naturze możemy cieszyć się dosyć krótko, kwitną jedynie pod koniec maja i zaledwie połowę czerwca. Te zjawiskowe kwiaty pięknie wyglądaj w wazonie. Jak przedłużyć ich trwałość? Jest na prosty sposób.

Ta roślina to prawdziwe arcydzieło natury. Piwonie to duże zjawiskowe kwiaty, o obłędnym zapachu, który wykorzystywany jest również w perfumiarstwie. Te niewątpliwe zalety okraszone są jedną nieprzyjemną wadą, niestety piwonie w ogrodzie kwitną dosyć krótko, bo zaledwie 3-4 tygodnie. Piwonie z krzaków chętnie przenosimy do domów. Warto zadbać, o to, żeby jak najdłużej cieszyły oko.

Wybieraj piwonie dopiero rozkwitające. Ważny jest kąt przycinania

Kwiaty w wazonie postoją dłużej, jeśli zadbamy o odpowiednie warunki. Niestety sama czysta woda to za mało. Wówczas przetrwają najwyżej 2-3 dni. Krótkokwitnące piwonie zdecydowanie zasługują na lepsze traktowanie.

Najlepiej jest kupić piwonie, które dopiero rozwijają się z pączków, wtedy przetrwają dłużej. Po pierwsze warto wybrać odpowiedni wazon, przyjęło się, że ten ceramiczny i nieprzezroczysty dłużej utrzymuje świeżość wody. Po drugie ważna jest technika ścinania, kwiaty powinno się ścinać ostrym narzędziem, a później skrócić ich końcówki pod kątem 45 stopni. Najlepiej jest zrobić to pod wodą, ażeby zapobiec powstawaniu pęcherzyków powietrza w łodydze.

Dodaj kwasek lub cukier. Przedłużą trwałość kwiatów

Łodygi powinny być zanurzone w wodzie przynajmniej na 10–12 cm, ale tak by liście nie były zanurzone. W wodzie zaczną gnić, dlatego trzeba je odpowiednio przyciąć. Ścinanie trzeba powtarzać regularnie co 2-3 dni. Wodę powinniśmy codziennie wymieniać, na chłodną, ale nie lodowatą. Piwonie nie lubią intensywnego słońca, dlatego należy je trzymać z daleka od niego. Rozproszone będzie najlepsze. Floryści polecają też specjalne triki np. dodanie do świeżej wody odrobiny kwasku cytrynowego lub octu. Do wazonu warto też dodać monetę, ponieważ zapobiega ona rozwojowi pleśni i grzybów. Wodę możemy też wymieszać z płaską łyżeczką cukru, który podziała jak odżywka. Podobnie działa tabletka aspiryny.

Zobacz też: TOP 5 kosmetyki pielęgnacyjne na lato. Bez nich twoja kosmetyczka się nie obejdzie

Więcej o: