Zamiast do śmieci, zrób z nich nawóz. Tuje będą tak piękne, że sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Tuje to ogrodowy, ale i balkonowy klasyk. Polacy je uwielbiają i z lubością zasadzają coraz więcej. Nic w tym dziwnego, to naprawdę mało wymagające rośliny. Możemy przyspieszyć ich bujny rozrost dzięki pewnemu domowemu nawozowi.

Mają urokliwe gęste gałązki, zwarty pokrój i są soczyście zielone. Możemy je dowolnie kształtować, a przy tym to krzewy wybitnie łatwe w uprawie. Mowa o tujach, które wręcz dominują w polskich ogrodach i na balkonach. Pomimo że ich uprawa jest prosta, to jednak wymagają minimum pielęgnacji. Najważniejszą czynnością jest systematycznie nawożenie. Wartościowy nawóz możemy przygotować z resztek kuchennych.

Iglaki, które nie wymagają zbyt wiele. Potrzebują jednak nawożenia

Choć tuje są małowymagające, to musimy się nieco przyłożyć, ażeby cieszyć się ich urokiem. Bez nawożenia staną się podatne na choroby i szkodniki, mogą stracić kolor, a także będą powoli rosły. Istnieje sporo gotowych nawozów do tuj, które zawierają wszystkie potrzebne im minerały. Możemy też do sprawy podejść nieco ekologiczniej, zużywając resztki kuchenne w duchu zero waste. Domowe nawozy świetnie odżywiają, a przy tym są zupełnie naturalne, dlatego warto zastanowić się, zanim coś wyrzucimy. Przykładem są fusy z kawy, skórki banana i woda po warzywach.

Domowe nawozy do tuj. Prawdziwa bomba witamin

Woda po gotowaniu warzyw to prawdziwa bomba witaminowa, za którą tuje będą bardzo wdzięczne. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest osolona. Może to być woda po ziemniakach, kalafiorze, brokule, fasolce szparagowej, selerze, burakach czy włoszczyźnie. Kolejny nawóz możemy przygotować poprzez zalanie skórek od banana wodą, po kilku dniach powstała kiszonka z banana to doskonały nawóz. Wystarczy ją później rozcieńczyć. Świetnym pomysłem jest nawóz z fusów po kawie, który tuje wprost uwielbiają, ponieważ zawierają dużo azotu, fosforu i magnezu. Fusy po kawie wystarczy zalać 2 litrami wody, odczekać parę godzin, a później podlać nią tuje. Pamiętajmy jednak, że fusy po kawie z mlekiem czy cukrem nie nadają się do użycia w takim nawozie, ponieważ przyciągną mrówki.

Zobacz też: Ta viralowa sukienka z Zary to bestseller zeszłego sezonu! Aktualnie znów jest w sprzedaży

Więcej o: