Nie przegap momentu na wiązanie czosnku! Ale czy naprawdę jest to niezbędna czynność?

Czy wiązanie liści czosnku jest czynnością konieczną? Niektórzy mówią, że nie, ale ma to bardzo ważny cel. Co więcej, nie można tego robić w dowolnym momencie.

Uprawa warzyw we własnym ogródku to sama przyjemność i wysoce satysfakcjonujące zajęcie. Jednak wymaga też dużej dawki wiedzy, bo każde warzywo ma inne wymagania. Wydawałoby się, że czosnek i cebula to jedna z najmniej wymagających, jednak jeśli chcemy cieszyć się dorodnymi główkami czosnku, to należy zastopować jego dalszy rozrost. Pora ma tu znaczenie.

Czy wiązanie szczypiorku jest konieczne? Zdecydowanie warto!

Czosnek jest podstawą wielu wspaniałych potraw, szczególnie w polskiej kuchni. Jest nie tylko aromatyczny, ale również bardzo zdrowy. Dodatkowo skutecznie odstrasza różne szkodniki od pomidorów i ogórków, dlatego chętnie uwzględniamy go przydomowych ogródkach. Nie wymaga zbyt wiele wysiłku, choć trzeba najpierw ustalić jaką odmianę wybierzemy.

Najpopularniejsze są te dwie: ozima, którą sadzi się na jesień i jara, którą sadzi się na wiosnę. Czosnek ozimy sadzi się jesienią, a czosnek jary wiosną. W obu przypadkach strategiczną czynnością pielęgnacyjną jest wiązanie liści.

Kiedy wiązać czosnek? Co to daje?

Wiązanie liści sprawia, że roślina całą swoją energię wkłada w rozwój cebulek. Dzięki temu wcześniej dojrzeje, a także będzie lepiej znosił przechowywanie i ataki chorób. Czosnek będzie też smaczniejszy i większy. Ważne jest też usuwanie kwiatostanów. Czosnek najlepiej jest wiązać mniej więcej dwa tygodnie przed wykopaniem z ziemi, na ogół dzieje się to w lipcu. 

Zobacz też: Ten zapach wypromowała Dua Lipa! Sprawdź najpiękniejsze zapachy perfum na lato 2023

Więcej o: