Ślimaki bez skorupy to twoja zmora w ogrodzie? Pozbądź się ich za pomocą tego prostego sposobu!

Ślimaki bez skorupy to prawdziwy kłopot dla domowego ogródka. Zjadają nie tylko warzywa, ale również liście niektórych roślin. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!

Zjadają warzywa, nadgryzają liście i psują estetykę domowego ogródka – takie właśnie są ślimaki z rodziny pomrowiowatych, potocznie nazywane nagimi ślimakami. Od zwyczajnych ślimaków różnią się tym, że nie mają na sobie skorupki i zjadają zdecydowanie więcej z polskich ogródków. Są one gatunkiem inwazyjnym i niestety często pozbycie się ich stanowi nie lada wyzwanie. Jak skutecznie się przed nimi chronić?

Pozbądź się nagich ślimaków w kilka chwil z tym sposobem!

Tradycyjną profilaktyką, która jest powszechnie znana wśród osób zajmujących się domowym ogródkiem jest motykowanie ziemi, a także ręczne zbieranie nagich ślimaków z liści roślin. To jednak zajmuje trochę czasu i nie zawsze jest skutecznym rozwiązaniem, gdyż ślimaki mogą łatwo powrócić w to samo miejsce.

Aby temu zapobiec najlepiej rozsypać skorupki jaj w miejscach, w których zbierają się nagie ślimaki! Odgoni to je ze względu na potencjalne podrażnienie ich śluzowatej powłoki, dzięki czemu nie będą one miały chęci na zjadanie liści ogrodowych warzyw. 

Co jeszcze oprócz skorupek jaj na nagie ślimaki?

Zastanawiasz się nad alternatywą dla skorupek jaj? Idealnym pomysłem będzie również zmieszanie piasku z popiołem, trocinami czy żwirem i zmieszanie go z glebą, w której rosną zagrożone rośliny. Na rynku dostępne są też specjalne granulki, dzięki którym można łatwo walczyć z nagimi ślimakami, co pozwala na zaoszczędzenie czasu przy ich ręcznym usuwaniu.

Stosując te metody masz gwarancję, że twój ogródek będzie dodatkowo chroniony przed inwazją tych szkodników.

Czytaj też: Zamiast do śmieci, zrób z nich nawóz. Tuje będą tak piękne, że sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Więcej o: