Umywalka to jeden z podstawowych elementów łazienki. W sklepach można znaleźć bardzo minimalistyczne i małe umywalki, ale przez zakupem trzeba dokładnie sprawdzić ich funkcjonalność. Umywalki dość często są zbyt płaskie, co skutkuje odbijaniem się wody od dna.
Częstym błędem w remoncie łazienki jest też instalacja zbyt krótkiego lub długiego kranu przy umywalce. To utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia korzystanie z niej. Umywalka nie może być też zbyt nisko ani wysoko.
Czytaj też: Jak ochronić się przed słońcem na balkonie? Tanie i estetyczne markizy i parasole dostępne w Lidlu
W małej łazience trzeba wykorzystać powierzchnię jak najlepiej, dlatego, zamiast wanny najlepiej wybrać prysznic. W ten sposób dobrze wykorzystujemy przestrzeń wertykalną, zaoszczędzając miejsce na podłodze. Nie lubisz prysznica i nie wyobrażasz sobie życia bez kąpieli w wannie? W takim wypadku prawdopodobnie będzie konieczne zrezygnowanie z czegoś w łazience, np. dodatkowej szafki, umywalki lub pralki (którą niektórzy mają w kuchni), ale komfort użytkowania łazienki może być zmniejszony.
Zadbanie o odpowiednią wentylację jest kluczowe. Brak wentylacji skutkuje nieustanną wilgocią w łazience, co zwiększa prawdopodobieństwo powstania grzyba. Poza tym ciągle jest ciepło, a ręczniki są stale wilgotne. W mieszkaniach w blokach często są montowane kratki, których nie powinno się likwidować podczas remontu. Cyrkulację powietrza w łazience wspomagają też otwory w drzwiach.
Czytaj też: Masz tę roślinę na balkonie? Sprawdź czy to na pewno miejsce dla niej! Piękna, ale wymagająca monstera
Częstym błędem popełnianym przy remoncie łazienki jest niezachowanie odpowiedniej przestrzeni wokół sedesu. Oczywiście wynika to najczęściej z małego metrażu. Sedes często jest wciśnięty pomiędzy ścianę a pralkę lub wannę albo np. stoi tuż przed szafką. To często zmniejsza wygodę korzystania wśród domowników, ale może też nawet uniemożliwić korzystanie z sedesu przez gości (bo np. ktoś jest wysoki i ma dłuższe nogi, jest grubszy itp.).
Design łazienki także jest bardzo ważny. Szczególnie dotyczy to płytek. Zasada jest dość prosta: do małych łazienek najlepiej sprawdzą się jasne płytki, np. białe lub jasnobeżowe. W ten sposób optycznie powiększymy przestrzeń, a łazienka będzie jaśniejsza. Ciemne płytki mogą być zbyt przytłaczające.
Sprawdź też: Co zrobić, żeby kolor włosów współgrał z sukienką? Znana stylistka z TikToka ma na to prosty sposób!