Planujesz remont łazienki? Tych błędów unikaj jak ognia, jeśli zależy ci na wygodzie i funkcjonalności

Remont łazienki to nie lada wyzwanie. Często łazienki są bardzo małe, szczególnie w mieszkaniach w bloku. Z tego powodu każdy centymetr jest na wagę złota. Równocześnie nie można zapomnieć o funkcjonalności i wygodzie. Jakie są najczęstsze błędy przy remoncie łazienki? Poznanie ich może pomóc ci ich uniknąć.

Błędy przy remoncie łazienki: niefunkcjonalna umywalka

Umywalka to jeden z podstawowych elementów łazienki. W sklepach można znaleźć bardzo minimalistyczne i małe umywalki, ale przez zakupem trzeba dokładnie sprawdzić ich funkcjonalność. Umywalki dość często są zbyt płaskie, co skutkuje odbijaniem się wody od dna.

Częstym błędem w remoncie łazienki jest też instalacja zbyt krótkiego lub długiego kranu przy umywalce. To utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia korzystanie z niej. Umywalka nie może być też zbyt nisko ani wysoko.

Czytaj też: Jak ochronić się przed słońcem na balkonie? Tanie i estetyczne markizy i parasole dostępne w Lidlu

błędy przy remoncie łazienkibłędy przy remoncie łazienki fot. unsplash.com

Wanna w małej łazience

W małej łazience trzeba wykorzystać powierzchnię jak najlepiej, dlatego, zamiast wanny najlepiej wybrać prysznic. W ten sposób dobrze wykorzystujemy przestrzeń wertykalną, zaoszczędzając miejsce na podłodze. Nie lubisz prysznica i nie wyobrażasz sobie życia bez kąpieli w wannie? W takim wypadku prawdopodobnie będzie konieczne zrezygnowanie z czegoś w łazience, np. dodatkowej szafki, umywalki lub pralki (którą niektórzy mają w kuchni), ale komfort użytkowania łazienki może być zmniejszony.

Jakich błędów nie popełniać przy remoncie łazienki? Brak wentylacji

Zadbanie o odpowiednią wentylację jest kluczowe. Brak wentylacji skutkuje nieustanną wilgocią w łazience, co zwiększa prawdopodobieństwo powstania grzyba. Poza tym ciągle jest ciepło, a ręczniki są stale wilgotne. W mieszkaniach w blokach często są montowane kratki, których nie powinno się likwidować podczas remontu. Cyrkulację powietrza w łazience wspomagają też otwory w drzwiach.

Czytaj też: Masz tę roślinę na balkonie? Sprawdź czy to na pewno miejsce dla niej! Piękna, ale wymagająca monstera

w łazience musi być wentylacjaw łazience musi być wentylacja fot. unsplash.com

Mała przestrzeń przy sedesie

Częstym błędem popełnianym przy remoncie łazienki jest niezachowanie odpowiedniej przestrzeni wokół sedesu. Oczywiście wynika to najczęściej z małego metrażu. Sedes często jest wciśnięty pomiędzy ścianę a pralkę lub wannę albo np. stoi tuż przed szafką. To często zmniejsza wygodę korzystania wśród domowników, ale może też nawet uniemożliwić korzystanie z sedesu przez gości (bo np. ktoś jest wysoki i ma dłuższe nogi, jest grubszy itp.). 

błędy przy remoncie łazienkibłędy przy remoncie łazienki fot. unsplash.com

Błędy przy remoncie łazienki. Nieodpowiedni kolor płytek do pomieszczenia

Design łazienki także jest bardzo ważny. Szczególnie dotyczy to płytek. Zasada jest dość prosta: do małych łazienek najlepiej sprawdzą się jasne płytki, np. białe lub jasnobeżowe. W ten sposób optycznie powiększymy przestrzeń, a łazienka będzie jaśniejsza. Ciemne płytki mogą być zbyt przytłaczające.

Sprawdź też: Co zrobić, żeby kolor włosów współgrał z sukienką? Znana stylistka z TikToka ma na to prosty sposób!

Więcej o: