Czarny bez kiedyś powszechnie znany był z ochrony przed złym losem, a jego zbiory miały przynosić szczęście i bogactwo. Poza tym wykorzystywano go w ziołolecznictwie, gdzie wszystkie jego cenne właściwości miały szansę zadziałać w postaci naparów. Tak wyglądało to u naszych przodków, a jak jest dziś? Kwiaty czarnego bzu w dalszym ciągu robią furorę w polskiej kuchni i są źródłem naturalnej metody zwalczania chorób. W jaki sposób możesz wykorzystać tę roślinę?
Warto zaznaczyć, że kwiaty czarnego bzu mają wiele zastosowań. Zrobisz z nich napary, herbaty, ale również syropy, wina i nalewki. To również idealny dodatek do różnego rodzaju wypieków cukierniczych, a nawet świetny element do smażenia w cieście.
Ponadto z ususzonych kwiatów możesz stworzyć oryginalną kompozycję dekoracyjną, którą przyozdobisz swoje wnętrze. Popularne jest suszenie całych łodyg z pąkami kwiatów i wiązanie ich w bukiety. W takiej postaci nadają się do zdobienia drzwi czy parapetów.
Kwiaty czarnego bzu są przede wszystkich zbawiennym, naturalnym pomocnikiem w trakcie różnego rodzaju chorób. Pomagają w pozbyciu się kataru, działają wykrztuśnie, co sprawdzi się przy kłopotach z nawracającym kaszlem, a także mają działanie antywirusowe.
Są też ukojeniem na przewlekłe bóle głowy, z tego względu są polecane migrenowcom. Oprócz tego łagodzą stany zapalne skóry, usuwają wolne rodniki i poprawiają rytm trawienia. To prawdziwa bomba naturalnych dobroci!
Czytaj też: Masz tę roślinę na balkonie? Sprawdź czy to na pewno miejsce dla niej! Piękna, ale wymagająca monstera