Ten naturalny nawóz to hit do roślin doniczkowych! Paprotka będzie rosła jak szalona

Większość roślin doniczkowych wymaga nawożenia, aby rosły zdrowo i bujnie. Zamiast kupować nawozy ze sklepu, można sięgnąć po fusy z kawy. Stanowią naturalną odżywkę dla roślin, a ich stosowanie jest bajecznie proste!

Fusy z kawy jako nawóz do roślin doniczkowych

Naturalne nawozy są obecnie bardzo popularne. W porównaniu do gotowych produktów ze sklepu są ekologiczne i lepiej wpływają na ogólną kondycję gleby, m.in. nie zasalają jej po jakimś czasie. Do zrobienia takiego nawozu często wystarczy sięgnąć po coś, co mamy w kuchni. Naturalną odżywkę do roślin można zrobić np. z fusów z kawy. Zawierają w sobie wiele pierwiastków, które są niezbędne dla roślin, zarówno ogrodowych, jak i doniczkowych. W fusach z kawy znajdziemy m.in. azot, fosfor, potas, magnez.

To minerały, które stymulują wzrost roślin, umacniają system korzeniowy itp. Fusy z kawy jako nawóz do roślin doniczkowych mają odczyn pH lekkokwaśny. Dzięki temu są dość uniwersalne, ale nie nadają się do wszystkich roślin.  

Czytaj też: Ta rzecz wprowadzi wyjątkowy klimat do twojego ogrodu. Niedrogi niezbędnik na lato w Lidlu

fusy z kawy jako nawózfusy z kawy jako nawóz fot. shutterstock.com

Fusy z kawy: do jakich roślin doniczkowych?

Nawóz z fusów z kawy można stosować tylko do roślin kwasolubnych, czyli dobrze czujących się w podłożu o odczynie 4,5 - 6,5 pH. Takich kwiatów doniczkowych jest bardzo dużo, dlatego fusy z kawy znajdą zastosowanie w wielu domach. Do jakich roślin w doniczce można użyć fusów z kawy jako nawozu?

  • kaktusów
  • fiołka afrykańskiego
  • paproci
  • kamelii japońskiej 
  • peperomii
  • azalii doniczkowej
  • difenbachii
  • krotona
  • maranty
  • anturium

fusy z kawy jako nawóz nadają się np. do paprocifusy z kawy jako nawóz nadają się np. do paproci fot. shutterstock.com

Są to tylko przykłady, dlatego jeśli chcesz zastosować fusy z kawy do domowych kwiatów i nie ma ich na tej liście, najlepiej sprawdź jakie podłoże preferuje właśnie twoja roślina. Stosowanie tego naturalnego nawozu pomoże utrzymać kwaśny odczyn gleby, czyli najlepszy właśnie dla roślin kwasolubnych. Co się z tym wiąże, fusów z kawy nie można używać do roślin doniczkowych lubiących glebę zasadową (np. lawenda) i trzeba uważać przy gatunkach, które preferują podłoże o pH neutralnym (np. goździki). 

Czytaj też: Znosi przymrozki, jak i częste upały. Poznaj ten wyjątkowy gatunek prosto z Dalmacji!

Jak stosować fusy z kawy do roślin doniczkowych?

Fusy z kawy można wykorzystywać jako nawóz na różne sposoby. Najprostszą metodą jest rozsypanie ich w doniczce i wymieszanie z ziemią. Muszą to być świeże fusy. W jakiej ilość? Wystarczy 1 łyżeczka na doniczkę o średniej wielkości.

fusy z kawy nawózfusy z kawy nawóz fot. unsplash.com

Można też stworzyć roztwór z fusami z kawy, którym będziemy podlewać rośliny doniczkowe. 1 łyżeczkę fusów połącz z 1 szklanką wody. Obydwa sposoby nawożenia fusami z kawy radzi się przeprowadzać maksymalnie raz na 2 tygodnie.

Sprawdź też: Te buty powracają do mody! Na płaskiej podeszwie, w oldschoolowym wydaniu zachwycają Polki

Więcej o: