Jeśli na twoich roślinach pojawiły się niewielkie dziurki, np. na liściach lub płatkach, to bardzo możliwe, że w twoim ogrodzie grasuje ogrodnica niszczylistka. To chrząszcz, podobny trochę do chrząszcza majowego, ale mniejszy. Ma charakterystyczną, ciemnozieloną główkę i brązowo-rude skrzydła. Pojawia się z końcem maja i może żerować na roślinach aż do lipca. Często można ją spotkać np. na różach.
Trzeba dobrze się przyjrzeć, bo dzięki swoim niewielkim rozmiarom wchodzi pomiędzy płatki, a na jednym kwiatku może być nawet kilka dorosłych osobników. Czasem pierwsze co widzimy to duża ilość małych dziurek w płatkach kwiatów. Poza tym ogrodnica niszczylistka atakuje także liście krzewów i drzew owocowych, przede wszystkim borówki, maliny, jabłoni. Wyrządza też szkody drzewom liściastym, np. brzozie lub dębowi. Groźne są także larwy ogrodnicy niszczylistki, czyli pędraki. Uszkadzają one systemy korzeniowe roślin, także trawników.
Czytaj też: Znana youtuberka wyznaje, że ma obsesje na punkcie tej rośliny! Zobacz, dlaczego jest tak popularna
Po pierwszym zauważeniu ogrodnicy niszczylistki trzeba działać w celu zwalczenia tego szkodnika. Dorosłe osobniki są szkodliwe podwójnie, bo z jednej strony niszczą liście i płatki lub owoce, a więc osłabiają rośliny, a z drugiej: samice składają jaja, z których później wykluwają się larwy, też bardzo groźne, o ile nawet nie bardziej.
Zwalczanie ogrodnicy niszczylistki w dorosłym stadium opiera się głównie o opryski. Można zastosować np. preparat NeemAzal, który jest ekologiczny i nie szkodzi innym organizmom, ani środowisku, a eliminuje zarówno dorosłą ogrodnicę niszczylistkę, jak i larwy. Można go stosować po odpowiednim rozcieńczeniu w maju i w czerwcu. Alternatywnym środkami, ale już chemicznymi i nie neutralnymi dla środowiska, są opryski, np. Mospilan. Można też założyć w ogrodzie pułapki, ale nie jest to metoda całkowicie skuteczna.
Czytaj też: Dmuchane jacuzzi to nowy popularny sposób na relaks w ogrodzie. Teraz na gazetce w Lidlu!
Dla naszych roślin nie jest również dobra obecność larw ogrodnicy niszczylistki. Można powiedzieć, że są one nawet groźniejsze, bo uszkadzają korzenie i często nie jesteśmy tego długo świadomi. Dorosłe osobniki są zdecydowanie bardziej zauważalne. Jak zwalczyć larwy ogrodnicy niszczylistki? Dobrym sposobem jest przekopywanie gleby.
Larwy będą wtedy na wierzchu i długo nie przeżyją, bo np. mogą zostać zjedzone przez ptaki. Jest to jednak metoda raczej dodatkowa, ale warto jakiś czas to robić. Do zwalczania larw przede wszystkim warto zastosować też gnojówkę z wrotyczu, preparaty z nicieniami, np. Larvanem, którymi podlewa się glebę albo biologiczny preparat P-Drakol. Skuteczne jest także sadzenie poplonu z gryki na uprawnych częściach ogrodu.
Sprawdź też: Te buty powracają do mody! Na płaskiej podeszwie, w oldschoolowym wydaniu zachwycają Polki