Posiadasz starsze tuje na swoim ogrodzie? Dzięki takiemu cięciu odmłodzisz je o kilka lat

Tuje to bardzo popularne krzewy ogrodowe, które przy odrobinie odpowiedniej pielęgnacji w kilka lat stworzą efektowny zielony żywopłot. W jaki sposób dokonywać cięcia tui, by cieszyć się ich wyglądem przez długie lata?

Tuje – łatwa w pielęgnacji ozdoba wielu Polskich ogrodów

Tuje to niezwykle popularne w Polsce krzewy ogrodowe. Mogą one pełnić funkcję czysto dekoracyjną, znacznie częściej wykorzystywane są one jednak do stworzenia efektownego zielonego żywopłotu. Popularność tui wynika z dwóch podstawowych czynników.

Pierwszym z nich jest ich cena, która w sezonie oscyluje w okolicach 10-15 zł. Drugim czynnikiem jest natomiast łatwość w ich pielęgnowaniu. Rośliny te nie są zbyt wymagające, a dodatkowo bardzo rzadko atakowane są przez choroby czy szkodniki.

Jak często i w jaki sposób dokonywać cięcia tui?

Tuje to bardzo mało wymagające, a zarazem efektowne krzewy ogrodowe. Ich łatwość w pielęgnacji przyczynia się jednak do tego, że po kilku latach od ich zasadzenia, zupełnie zapominamy o jakiejkolwiek doraźnej pielęgnacji naszego żywopłotu. 

Tuje, pomimo swojej dużej tolerancji na warunki atmosferyczne i brak pielęgnowania, od czasu do czasu także potrzebują nieco uwagi w postaci podstawowego cięcia. Ogólna zasada mówi o tym, że tuje powinno się przycinać w okresie od od marca do końca lipca. Tuje rosnące w żywopłocie powinno przycinać się około 2-3 razy w ciągu jednego sezonu. 

Przycinanie tuiPrzycinanie tui fot. Shutterstock Irina Starikova3432

Stare tuje na ogrodzie? Oto skuteczny sposób na ich odmłodzenie

Odmłodzenie starych i nieco zaniedbanych tui może stanowić niełatwe zadanie. Znacznie prościej jest dbać o nie, przycinając na bieżąco każdego roku. Nigdy nie jest jednak za późno aby dać starym tujom nowe życie, odmładzając je za pomocą odpowiedniego cięcia. Aby tego dokonać, na samym początku należy usunąć wszystkie suche, uszkodzone i zaatakowane chorobowo pędy. Kolejnym krokiem jest przycięcie tui od góry, do wysokości którą chcemy aby osiągały lub nieco poniżej. Podczas cięcia należy także skrócić wszystkie boczne pędy o około połowę długości. Cięcie tui warto rozłożyć na raty, ważne jest jednak aby ostatniego z nich dokonać najpóźniej pod koniec lipca. 

Przeczytaj także: TOP 5 kosmetyki pielęgnacyjne na lato. Bez nich twoja kosmetyczka się nie obejdzie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.