Jak dbać o trzykrotkę? Była w niemal każdym domu w PRL-u. Teraz doceniamy ją na nowo

Szukasz łatwej w uprawie rośliny doniczkowej? Warto zdecydować się na trzykrotkę, która nie jest wymagająca, a doda uroku każdemu wnętrzu. Łatwo rozpoznać ją po barwnych liściach!

Trzykrotka: roślina sprzed lat, która wraca do naszych wnętrz

Od jakiegoś czasu w naszych domach coraz częściej pojawiają się rośliny, które zdobiły mieszkania w czasach PRL-u. Takie kwiaty często nadają wnętrzu nutki stylu retro, który wprowadza nas w sentymentalny nastrój. Jedną z takich roślin jest trzykrotka. Wyróżnia się barwnymi liśćmi na płożących pędach, które są najbardziej dekoracyjne w tej roślinie. Czasem może też wykształcić niewielkie kwiaty. 

Czytaj też: Tej aranżacji pozazdroszczą ci sąsiedzi! Hit wśród dekoracji roślin na balkon i do ogrodu

trzykrotkatrzykrotka fot. pexels.com

Odmiany trzykrotki

Trzykrotka ma wiele odmian, które różnią się głównie wielkością wytwarzanych pędów oraz kolorami liści. Bardzo popularna jest trzykrotka pasiasta, której liście wyróżniają się ciekawymi kolorami, zielono-srebrnymi z dodatkiem fioletu. Wygląda to niezwykle efektownie, szczególnie że jej pędy mogą osiągać nawet 1 metr długości.

Często spotykana jest także trzykrotka purpurowa, wyróżniająca się fioletowymi liśćmi, a także niewielkimi trójkątnymi kwiatkami. Godna uwagi jest również trzykrotka nanouk z fioletowo-zielonymi liśćmi. Efektownie wygląda także trzykrotka wężykowata, która występuje w wielu odmianach, np. Tricolor z różowo-biało-zielonymi listkami. Co ciekawe, jest także jedna odmiana mrozoodporna, która w Polsce uprawiana jest jako bylina w ogrodach. To trzykrotka wirginijska, wyróżniająca się ozdobnymi kwiatami. 

Czytaj też: Mączlik w domu? Ten niepozorny owad może narobić dużych szkód. Tak pozbędziesz się go bez chemikaliów

Uprawa trzykrotki w domu lub na balkonie

Trzykrotka jest rośliną łatwą w uprawie, dlatego sprawdzi się w każdym domu. Dobrze będzie czuła się także na balkonie lub tarasie. Powinna stać na jasnym i słonecznym stanowisku, ale bez narażenia na bezpośrednie słońce, które może sparzyć liście. Ponadto trzykrotka nie lubi przeciągów. Nie ma dużych wymagań glebowych i wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa.

Ważną kwestią jest podlewanie. Pod tym względem nie można jej zaniedbać. Trzykrotka lubi stale wilgotne podłoże, ale z drugiej strony nie może stać w wodzie, bo grozi to gniciem korzeni. Najlepiej nalewać wodę na podstawkę doniczki i usuwać ją po kilkudziesięciu minutach. Na dnie doniczki koniecznie musi być drenaż. 

Istotna jest dość spora wilgotność powietrza. Nie można jednak zraszać rośliny, ale warto nawilżać powietrze za pomocą przeznaczonego do tego urządzenia. Trzykrotkę warto nawozić co 3 tygodnie nawozem do roślin o ozdobnych liściach. 

Sprawdź też: Teraz to ona wyznacza trendy. Błyskawicznie podbiła Instagrama. Na czym polega fenomen Sofii Richie?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.