Lawenda słynie z wielu dobroczynnych właściwości, które są wykorzystywane m.in. w przemyśle kosmetycznym, a nawet gastronomicznym! To również piękna roślina, która zdobi polskie ogrody przez lata i nadaje się również do dekoracji w domowych doniczkach. Jak zachowuje się lawenda w ogrodzie pozostawiona samopas? Często usycha i traci swoje wyjątkowe, fioletowe kwiaty. To jednak nie koniec świata! Przerośnięta lawenda wypuszcza nowe plony. Sprawdź, jak o nie zadbać!
Najprostszym sposobem na dodanie wieloletniej lawendzie wigoru będzie jej podcięcie. Mowa tutaj o likwidacji długich, przesuszonych łodyg, w których najczęściej chowają się nowe pędy lawendy. Odchyl krzew lawendy w swoim ogrodzie i sprawdź, gdzie znajdują się młode wykwity.
To właśnie w tym miejscu rozpocznij gęste i krótkie przycinanie, co pokazuje na TikToku @ogrodnikdoskonaly w ogrodzie swojego teścia! Do tego zadania, jak widać potrzeba nieco siły, dlatego upewnij się, że masz pod ręką dobry sekator, którym z łatwością usuniesz stare łodygi lawendy.
Po przycięciu lawendy należy poczekać na dalszy rozwój młodych plonów. Dzięki pozbyciu się starych łodyg będą miały one potencjał do szybszego wzrostu i łatwiejszego zakwitu nowych kwiatów. Możesz w tym czasie zadbać o odpowiednie nawożenie gleby, na której rośnie lawenda, a także zajęcie się sezonową dekoracją.
Lawenda pięknie prezentuje się w aranżacji z kamieniami dekoracyjnymi oraz blaszanymi doniczkami. W takim zestawieniu całość po zakwitnięciu będzie wyglądać zjawiskowo, na co na pewno zwrócą uwagę twoi sąsiedzi!
Czytaj też: Uwielbiały ją damy dworskie w XVIII wieku, a dziś jest hodowana w doniczkach w domu. Wymagająca, ale piękna!