Ta roślina ogrodowa zaskakuje swoim oryginalnym wyglądem. Działa także na kaszel, na trądzik i pachnie cytrusami!

Szukasz oryginalnej rośliny ogrodowej? Pochodząca z Ameryki Północnej pysznogłówka zaskakuje swoimi nietuzinkowymi kwiatostanami, ale także licznymi zastosowaniami. Zobacz, jakie wymagania i jak ją pielęgnować.

Pysznogłówka: piękna i oryginalna roślina do ogrodu

Pysznogłówka jest dość nietypową rośliną, która przyciąga wzrok swoimi kwiatostanami. Jej kwiaty przypominają ruloniki, które wyrastają pionowo ze środka kwiatostanu. Mogą mieć bardzo różne barwy: białe, żółte, a także w różnych odcieniach czerwieni i fioletu. Pysznogłówka pochodzi z Ameryki Północnej. W polskich ogrodach nie jest bardzo popularna, ale kto się na nią decyduje, robi też przysługę owadom zapylającym, ponieważ to roślina miododajna, uwielbiana przez pszczoły i motyle.

Pysznogłówki, zależnie od odmiany, mogą mieć różną wysokość: od 60 do 120 cm. Najczęściej spotykane w Polsce odmiany to pysznogłówki o nazwach: ogrodowa, szkarłatna, dęta i kropkowana. Można też uprawiać pysznogłówkę cytrynową, ale ponieważ jest nieodporna na przymrozki, w Polsce rośnie jako roślina jednoroczna.

Czytaj też: Jak mieszka Anna Popek? Prezenterka pochwaliła się nowym mieszkaniem. Można się zdziwić

Jakie wymagania ma pysznogłówka?

Miejsce, w którym posadzimy pysznogłówkę powinno być słoneczne lub półcieniste. Pysznogłówka lubi umiarkowane podlewanie, a w czasie susz dość częste. Ważne jest jednak, aby woda nie stała w podłożu, bo korzenie mogą zacząć gnić. Istotne jest podłoże: powinno być żyzne i przepuszczalne. W celu lepszego kwitnięcia warto pysznogłówkę nawozić nawozami organicznymi w okresie wegetacji.

Jak pysznogłówka radzi sobie z mrozami? To zależy od odmiany, ale większość z nich dobrze znosi polskie zimy (oprócz pysznogłówki cytrynowej). Można jednak na wszelki wypadek okryć je przed zimą. Pysznogłówkę sadzimy do gruntu jesienią lub wiosną. Ważne jest usuwanie przekwitłych pędów. Trzeba też wystrzegać się częstej choroby grzybowej rośliny, czyli mączniaka prawdziwego. 

Czytaj też: Jak dbać o trzykrotkę? Była w niemal każdym domu w PRL-u. Teraz doceniamy ją na nowo

Ciekawostki o pysznogłówce

Pysznogłówka wygląda oryginalnie, a w dodatku ma wiele ciekawych zastosowań. Warto wiedzieć, że znana jest także pod nazwami monarda (od nazwiska botanika, który ją opisał) oraz bergamotka. Ostatnią nazwę często można znaleźć w opisie zapachu perfum, do których jest wykorzystywana (przypomina zapach cytryny).

Inną ciekawostką na temat pysznogłówki jest fakt, że ma zastosowanie lecznicze. Na co pomaga pysznogłówka? Napary z niektórych gatunków pomagają w leczeniu przeziębienia, mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Można ją dodać także do herbaty lub koktajlu. Dodatkowo zewnętrznie wspomaga też walkę z trądzikiem: stany zapalne można przemywać tonikiem z dodatkiem tej właśnie rośliny. 

Sprawdź też: Odżywione i wygładzone włosy w jedną noc. Nałóż ten produkt i ciesz się efektem "wow" z samego rana!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.