Jak pielęgnować lak pospolity? Pamiętaj o tych zasadach, a obsypie się kwiatami

Roślina ogrodowa, która zachwyca barwnymi kwiatami i pięknie pachnie? Lak pospolity, nazywany też wonnym lub pachnącym, spełnia obydwa te warunki. Będzie wyjątkową ozdobą każdego ogrodu.

Laki: śliczne kwiaty ogrodowe

Laki to efektowne rośliny z rodziny kapustowatych. Można je spotkać pod różnymi nazwami: lak pospolity, pachnący, wonny. Mają kwiaty, które wyróżniają się pięknymi, intensywnymi kolorami. Czteropłatkowe kwiaty, przypominające trochę bratki, są zebrane w kwiatostany. Najczęstsze kolory to czerwony, żółty, pomarańczowy, ale zdarzają się także fioletowe, a nawet dwukolorowe.

Laki mogą mieć różną wysokość, zależnie od odmiany, są karłowe o wysokości ok. 30 cm, ale także wysokie, osiągające nawet 80 cm. Laki naturalnie pochodzą z obszaru Morza Śródziemnego i tam są byliną. W Polsce uprawiane są zazwyczaj jako roślina dwuletnia, ale niekiedy jako jednoroczna. Czemu warto je mieć w ogrodzie? Ich zaletą są nie tylko piękne kwiaty, ale też intensywny, przyjemny zapach. Kwitnie od kwietnia do czerwca lub lipca. 

Czytaj też: Zjawiskowe róże ogrodowe. Jak je pielęgnować, by cieszyły oczy przez cały sezon? Wystarczą te triki

Kiedy siać lak?

Laki można wyhodować samodzielnie z nasion. Robimy to najpierw na rozsadniku w czerwcu, później pikujemy do osobnych pojemniczków. Sadzonki sadzimy do gruntu po koniec lata. Kwiatostany pojawią się dopiero w drugim roku. Na zimę najlepiej okryć go włókniną, aby nie przemarzł.

Są także odmiany laków jednorocznych. Nasiona wysiewamy na rozsadniku wczesną wiosną, a sadzonki wsadzamy do ziemi w maju. Tego samego lata możemy cieszyć się kwiatami, aż do końca sierpnia. Lak nadaje się także do uprawy balkonowej. 

Czytaj też: Jak mieszka Anna Popek? Prezenterka pochwaliła się nowym mieszkaniem. Można się zdziwić

Wymagania laku

Lak jest rośliną dość łatwą w uprawie. Gleba powinna być żyzna i próchnicza, o lekko zasadowym odczynie pH. Kwiaty laki lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste. Laki wymagają regularnego podlewania, szczególnie młode rośliny. Trzeba zadbać o wilgotne podłoże także w czasie upalnych okresów letnich.

W okresie wegetacji można laki nawozić nawozem wieloskładnikowym. Lak pospolity jest dość podatny na choroby grzybowe, dlatego trzeba starać się im zapobiegać. Najważniejsze to odchwaszczanie podłoża, a także szybkie zastosowanie specjalnych preparatów. 

Sprawdź też: Delikatny makijaż ślubny na sezon 2023. To już nie "smokey eye" króluje?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.