Ta roślina stworzy piękne dywany kwiatowe w twoim ogrodzie! Można ją hodować także na balkonie

Ta roślina wspaniale pasuje do ogrodów i na balkony. Ma oryginalne kwiaty, które kwitną niezwykle długo. Zobacz, jak pielęgnować żeniszka meksykańskiego.

Żeniszek meksykański do ogrodu i na balkony

Żeniszek meksykański to efektowna roślina, która naturalnie rośnie głównie w Meksyku i w Peru. W tamtych rejonach jest byliną, w Polsce uprawiamy ją jako roślinę jednoroczną. Żeniszek meksykański zachwyca swoimi bujnymi kwiatostanami, na które składają się małe kwiatuszki o oryginalnym kształcie, w kolorach: fioletowym, niebieskim, różowym lub białym.

Ma krzewiasty pokrój i zazwyczaj jest niski, choć to zależy od odmiany (maksymalna wysokość wysokich odmian to 60 cm). Chętnie wybierany jest na rabaty, ale można z niego stworzyć także piękne, rozległe dywany kwiatowe i obwódki trawników. Żeniszek meksykański to roślina bardzo długo kwitnąca, aż od maja do października. Niestety nie ma ona mrozoodporności, dlatego nie jest w stanie przetrwać naszej zimy w gruncie. Żeniszka można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie lub tarasie. 

Czytaj też: Zjawiskowe róże ogrodowe. Jak je pielęgnować, by cieszyły oczy przez cały sezon? Wystarczą te triki

Jakie są wymagania żeniszka meksykańskiego i jak o niego dbać?

Żeniszek meksykański nie jest trudny w uprawie. Jego dużą zaletą jest to, że zapada na choroby grzybowe bardzo rzadko. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym i ciepłym, ale osłoniętym od wiatru. W półcieniu będzie mieć mniej kwiatów, o mniej intensywnym kolorze. Istotne jest regularne podlewanie, bardzo nie lubi suszy. 

Nie można jednak rośliny przelać, co jest szczególnie istotne w uprawie doniczkowej. Najlepiej rośnie w przepuszczalnej, żyznej glebie. Kiedy sadzić żeniszka meksykańskiego? Koniecznie po przymrozkach wiosennych, czyli w drugiej połowie maja, zarówno do gruntu, jak i donic balkonowych. 

Czytaj też: Jak mieszka Anna Popek? Prezenterka pochwaliła się nowym mieszkaniem. Można się zdziwić

Obok jakich roślin sadzić żeniszka meksykańskiego? 

Żeniszek meksykański jest piękną rośliną na rabaty. Warto komponować go z innymi kwiatami, o różnych barwach, i w ten sposób stworzyć piękne kompozycje. Można łączyć zarówno różne gatunki, jak i różnokolorowe odmiany żeniszka meksykańskiego.

Roślina będzie najlepiej wyglądać z kwiatami o podobnej wysokości, chyba że tworzymy wielopoziomową rabatę. W ogrodzie żeniszek meksykański może rosnąć obok aksamitek, astrów, heliotropu peruwiańskiego, szałwii, lobelii. Na balkonie można go umieścić obok pelargonii. 

Sprawdź też: Amerykański french najnowszym hitem wśród stylizacji paznokci! Nosi go sama Kylie Jenner

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.