W Hiszpanii mówi się na nią "kolczyki królowej". Ta roślina na balkon zachwyca kształtem swoich kwiatów

Ta efektowna roślina na balkon jest nietuzinkowa, a każdy zachwyci się jej kwiatami. Przyciąga wzrok nie tylko kształtem, ale też intensywnymi kolorami. Jak dbać o fuksję na balkonie?

Fuksja na balkonie: efektowna i oryginalna

Fuksje to bardzo ciekawe, niebanalne rośliny uprawiane często na balkonach lub tarasach. Ich kwiaty mają oryginalny kształt. Składają się z korony, odwróconego kielicha i długich pręcików. Są zazwyczaj dwubarwne: fioletowe, różowe, czerwone, niekiedy z dodatkiem bieli. Fuksja jest bardzo ozdobna i warto mieć ją na swoim balkonie.

W dodatku cieszy oczy bardzo długo, bo aż od kwietnia do października. Kiedyś była niezwykle popularna, później moda na nią przeminęła, ale teraz znów wraca do łask! Warto też wspomnieć o ich dawnej nazwie: ułanki. Nazywano je tak, bo kiedyś były w kolorze amarantowym (czerwień połączona z fioletem), a ta barwa widniała na mundurach właśnie ułanów. Z kolei w Hiszpanii mówi się na nie "kolczyki królowej". 

Czytaj też: Użyj tej przyprawy do zrobienia oprysku, a twoje pomidory będą zdrowe i piękne! Łatwa receptura

Jak pielęgnować fuksję na balkonie?

Fuksja najlepiej czuje się na balkonie z rozproszonym światłem. Dobrze będzie jej także w półcieniu. Nie można jednak narażać jej na bezpośrednie nasłonecznienie. Fuksja wymaga regularnego podlewania letnią, odstaną wodą.

Nie można jej przesuszyć ani przelać. Trzeba ją także co jakiś czas zraszać, bo nie lubi suchego powietrza. Fuksje na balkonie najlepiej rosną w podłoży żyznym i próchnicznym, o lekko kwaśnym odczynie. Wymagają nawożenia raz na tydzień nawozem do roślin kwitnących. Ważne jest także usuwanie przekwitniętych kwiatów.

Czytaj też: Zjawiskowe róże ogrodowe. Jak je pielęgnować, by cieszyły oczy przez cały sezon? Wystarczą te triki

Zimowanie fuksji

Fuksja ma nie jest mrozoodporna, dlatego nawet małe przymrozki mogą jej zaszkodzić. Z tego powodu na balkon można ją wystawić dopiero po zimnych ogrodnikach. Z kolei tuż przed przymrozkami trzeba ją wnieść do domu.

Skracamy wtedy jej pędy tuż przy ziemi. Zimowanie fuksji nie jest proste. Podczas zimy mogą być w pomieszczeniu o temperaturze maksymalnie 10°C, w którym oczywiście musi być też dość jasno. W tym czasie nie można ich nawozić, a podlewanie zminimalizować. 

Sprawdź też: Minimalistyczny pedicure hitem sezonu 2023! Postaw na naturalność, jak największe gwiazdy Instagrama

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.